Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Йорданов: Държавата наказва българския кръводарител

| обновено на 05.02.20 в 15:34



Кръводаряването в България трябва да бъде регламентирано, а хората да бъдат стимулирани да станат кръводарители. Това заяви за радио Варна оперният певец Иво Йорданов. Той дарява редовно кръв от 1998 година, когато навършва 18 години. На 3 февруари тази година дари кръв, няколко часа преди участието му в спектакъла „Симон Боканегра“ във Варненската опера.

Болниците у нас изнудват пациентите с т.нар. бележки, които са нерегламентирани и не могат да бъдат основание за отказ от лечение и кръвопреливане, коментира още оперният певец.

По негово проучване за 2019 година в Районния център по трансфузионна хематология във Варна безвъзмездно са дарили кръв 3470 човека, а родствениците на хора, които са постъпили в болница и които са били принудени да дарят кръв, са 8 830 души. Това означава, че около 70 процента от всички дарения са на роднини на болни хора и само 30 процента са тези, които даряват кръв доброволно, каза Иво Йорданов.

И продължава с една проста сметка: „Варна била около 350 хиляди души. От тях 50 000 души да са годни за кръводаряване и веднъж на всеки две години всеки от тях да дари кръв, т.е по 25 000 души да дадат за година, ще е достатъчно и ще бъде два пъти повече от всичката кръв, която е давана за миналата година.“

Много е важно българинът да бъде стимулиран по някакъв начин, за да реши да дари от кръвта си, убеден е още Иво Йорданов. Той предлага след такъв акт следващите три месеца  да се смятат за платени здравни осигуровки на дарителя.

Държавата е абдикирала от процеса на кръводаряването, категоричен е оперният изпълнител. „Хем го е дала на Червения кръст, хем не го е регламентирала и не е създала системата. Да, безвъзмездно е, в смисъл – не е платено, което не означава, че кръводарителят не трябва да има преференция. Напротив, ние в момента го наказваме.“, допълни Иво Йорданов.

Баритонът Иво Йорданов е роден през 1980 г. във Варна. Възпитаник е на Христина Ангелакова в НМА „Панчо Владигеров”, след което специализира в Академия “Борис Христов” в Рим при Мирела Паруто и Антонио Боае, а по-късно и в Оперното студио на Академия “Санта Чечилия” при Рената Ското, Анна Ванди и Чезаре Скартон.

Лауреат е на много национални и международни конкурси: „Светослав Обретенов”, „Проф. Христо Бръмбаров”, „БиБиСи Кардиф – певец на света” (Великобритания), „Европейска общност” (Сполето, Италия). След победата си на оперния конкурс в Сполето през 2009 г., той пее два сезона в състава на „Театро Лирико Спериментале”, съвместно с други победители на конкурса, като Соня Ганаси, Мариела Девиа, Ренато Брузон. В репертоара си има централни баритонови оперни партии и много камерна музика от Григ, Георги Златев-Черкин, Рахманинов, Дворжак, Малер. Специализира и работи с някои от най-именитите творци в света на операта и камерната музика, сред които Савка Шопова, Хелмут Дойч, Енца Ферари, Соня Ганаси, Райна Кабаиванска, Ренато Брузон.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Битката при Варна“, художник Ян Матейко

Стрелба с лък, рицарски игри и демонстрация на боеве за 580-ата годишнина от Битката при Варна

С тридневен фестивал на открито морската столица ще отбележи 580-ата годишнина от Битката при Варна , водена от полския крал Владислав III Варненчик. Събитието е съвместна инициатива на Република Полша и Община Варна и ще се проведе в дните между 4 и 6 октомври на територия на парк-музея „Владислав Варненчик“. Това стана ясно днес на поредна среща..

публикувано на 21.05.24 в 19:42

Десетки яхти и зрелищни гонки на регатата Varna Channel Cup на 24 май

Варна посреща 24 май с най-красивата ветроходна регата в Черно море, съобщават организаторите. Морската столица ще посрещне „Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост” със зрелищно ветроходно събитие. Десетки яхти ще излязат в акватрорията на варненския залив пред Морската градина за първата състезателна гонка на Varna Channel..

публикувано на 21.05.24 в 19:00

Български стихотворения красят центъра на Варна за 24 май (СНИМКИ)

Центърът на Варна е украсен с пана с известни български стихотворения по случай предстоящия празник на българската просвета и славянската писменост, 24 май.   Произведенията, красящи морската столица, са на знаменити български автори като Елин Пелин, Любен Каравелов и Ран Босилек. Тази година 121 групи с представители на детски..

публикувано на 21.05.24 в 12:05

На Константин ли е кръстено село Константиново?

Село Константиново е разположено на около 15 км от центъра на Варна и на 8 км източно от Белослав. Старото му име е Дерекьой, което буквално означава „село в дере“. Името „Константиново“ му е дадено около 1898 г., когато след опажаряването му от турците се населва отново. Кръстено е на първия заселник дядо Костанда, гагаузин.   Но, Костанда си..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

С литургия започна празникът в манастира "Св. св. Константин и Елена" край Варна (СНИМКИ)

В манастира край Варна, посветен на Св. равноапостоли Константин и Елена, вече започна празничната света литургия.  Много хора дойдоха, за да измолят здраве и благословение за себе си и семействата си.  В 12 започва тържеството в едноименния курорт с изпълненията на представителния духов оркестър на..

публикувано на 21.05.24 в 09:27

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник.  Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово".  "Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше".  Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се..

публикувано на 21.05.24 в 08:56
Скалната църква

Резерват Яйлата "пази" Светите Константин и Елена в своята скална църква

Скалната църква се намира в западния дял на резервата Яйлата. Помещава се в пещера с три отделения, последното, от които с отдушник. По стените им са изсечени многобройни кръстове и прабългарски рунически знаци. До иконата на Светите Константин и Елена, може да се види и най-известния български символ - рунически знак "IYI". Използвана е като църква..

публикувано на 21.05.24 в 07:33