Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградиха огнеборците, потушили пожара във "Владиславово"

4
Снимка: Румен Сарандев

24-ма пожарникари, участвали в операцията по потушаването на пожара след взрива в блок 302 в квартал „Владислав Варненчик” във Варна, бяха наградени на церемония пред сградата на Областната дирекция за противопожарна и аварийна безопасност.

На церемонията присъства старши комисар Красимир Шотаров - директор на дирекция „Оперативни дейности” в главна дирекция „Противопожарна и аварийна безопасност”, представители на общината, кметът на район „Владислав Варненчик” Николай Костадинов.

Даниела Стойнова попита как се действа в такива ситуации:

"Вдигнах 6 екипа, 24 човека участвахме в тази операция. Имахме късмет, всички се справиха професионално и мисията беше успешна. В такива ситуации най-важно е да не губиш самообладание и да действаш професионално", отговори инспектор Петър Дамянов, дежурен в Оперативния център в деня на инцидента.

Дамянов има 20-годишен стаж в професията, която сам определя като благородна. "Почти всяка година имаме тежки случаи. В случая ситуацията беше по-необичайна - пламъците бяха необикновено големи. Имахме късмет, че нямаше последващ взрив и че имаше къде да поставим противопожарната стълба", допълни Дамянов:



Красимир Шотаров е директор на дирекция „Оперативни дейности” в главна дирекция „Противопожарна и аварийна безопасност”. Той коментира, че да си пожарникар е призвание и че пожарникарите винаги действат в сложни и опасни ситуации.

"Това са едни от най-тежките инциденти, които представляват изключителна опасност. Тя дебне всички спасители и всички хора, които работят на терен. Хората, които изпълняват тази професия, са една идея по-различни. Това е нашата ежедневна работа", посочи Шотаров. По думите му, техниката, с която разполагат пожарникарите, е на европейско ниво:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Деян Иванов, кмет на Община Белослав

Деян Иванов: Белослав се превърна в притегателен център за инвеститори и нови работни места

Белослав вече е пример за успешна общинска политика в сферата на инвестициите и устойчивия растеж. През последните години сме привлекли редица нови инвеститори, които осигуриха около 2000 работни места Това каза в предаването POSTFACTUM кметът на община Белослав инж. Деян Иванов, който получи отличието "Кмет на годината" на малка община в..

обновено на 13.10.25 в 20:04

Саркози влиза в затвора

Бившият президент на Франция Никола Саркози ще влезе в затвора на 21 октомври, съобщи телевизионният канал RTL, като се позова на отлично запознати източници, предаде БНР. Самият Саркози научи датата днес, но тя не беше съобщена официално. Иначе 70-годишният президент в периода 2007-2012-а беше осъден миналата седмица на 5 години затвор за престъпен..

публикувано на 13.10.25 в 20:04

Прокуратура в Швеция прекрати окончателно делото за прекъснатия кабел от кораба "Вежен"

Прокуратурата на Швеция прекрати окончателно делото за прекъсването на подводен кабел между Латвия и Швеция от български кораб през февруари тази година, като представи заключения, че става въпрос за инцидент и посочи технически неизправности на плавателния съд като причина за събитието, предаде БНР, като се позовава на АФП. БМФ: Все още няма..

публикувано на 13.10.25 в 20:00
Кеят в Балчик

И Балчик не е получил пари за реализирани проекти по общинската програма, финансирана от държавния бюджет

Както и други общини в страната, Община Балчик не е получила пари за изпълнение на проектите си, одобрени за финансиране от държавния бюджет по тъй наречената общинска програма. Единият е вече изпълнен ВиК проект в село Кранево, но не е финансиран . Главният счетоводител на община Балчик Михаил Димов разясни, че става въпрос за 1.5 милиона лева, които..

публикувано на 13.10.25 в 18:48

Община Балчик е готова за въвеждането на еврото, в навечерието на еврозоната изпълнението на данъците се покачва

55 милиона лева по план и изпълнение около 51 милиона лева, което е над 90 процента. Отделно това около 8 милиона лева са средствата по европейски проекти. Такива са прогнозите за финала на бюджетната 2025 в община Балчик. Сравнено с други години числата са оптимистични, добро е изпълнението на собствените приходи, което налага и тяхната актуализация...

публикувано на 13.10.25 в 17:39
Милена Сиракова

БЧК раздават първия транш с помощи

От днес започва раздаването на пакети с хигиенни материали и хранителни продукти на хора в нужда, закупени от Агенцията за социално подпомагане по Програма "Храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027“, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс.  Раздаването на пакетите започва поетапно от 13 октомври, като ще се осъществява от..

публикувано на 13.10.25 в 15:26

Във Варна президентът Радев призова да се провери какъв е тайният свидетел по делото "Коцев"

Президентът Румен Радев призова във Варна да се провери какъв е тайният свидетел, който е дал показания по случая с варненския кмет Благомир Коцев. Според държавния глава действията на Държавна агенция "Национална сигурност"( ДАНС) спрямо въпросния украински гражданин са противоречиви. Дали има такъв, дал ли е показания и срещу кого, не мога да..

публикувано на 13.10.25 в 15:25