"България реагира безупречно по отношение на превенцията срещу коронавируса и много ми се иска да бъде водеща и в лечението на заболяването. А за това има реална възможност." Това каза за Радио Варна ветеринарният лекар, вирусолог и имунолог доц. д-р Волфганг Люпке. Той е създател на първата българска ваксина срещу инфекциозния бурсит при пилетата, участвал е в екипа, създал противогрипното лекарство "Ремантадин". Какво предлага д-р Люпке за лечение на коронавирусната инфекция чуйте в интервюто на Валерия Василева.
Те могат да бъдат произведени чрез инжектиране на възбудителя на телета или други животни. После от животните се придобива кръв, от кръвта серум и този серум се криоконсервира, т.е. превръща се в лед. След стерилна филтрация се превръща в прахообразна субстанция. Тази субстнация се прибавя към овлажнителите на въздуха в апартите за обдишване. Така с въздуха, кислорода, който се използва за обдишване на пациента, антителата ще стигнат до самите клетки на респираторния тракт, където вирусът атакува. И по този начин антитеталата свързват вируса и му пречат да действа, да се размножава и да разрушава клетки. Вероятно сами сте виждали подобно нещо под най-простата форма - спрей, който се впръсква в устата на болния. Аерозолът може да бъде използван и профилактично от персонала, който обслужва болните.
Това би ли могло да създаде имунитет?
Да, по този начин първо се създава пасивен имунитет, защото готовите антитела се вкарват в белите дробове.
Може ли да послужи за по-широка профилактика?
Може. Зависи от мащабите на производството, за да има по-големи количества.
Имате ли опит с подобна интервенция във вашата дългогодишна кариера и практика?
Когато работех в Германия като млад вирусолог имаше полицейски, граничарски и митничарски кучета, които бяха много ценни. Тези кучета се бяха разболели, защото са търсили следи върху нива, наторена със свинска тор от ферма, където е върлувал коронавирус. Тогава използвахме серум от свинете с храната на кучетата и по този начин въведохме антителата в червата на кучетата и така ги спасихме. Тук принципът е същият - трябва да се вкарват антитела там, където коронавирусът атакува. Те засягат или респираторният тракт, или червата. Това е типично за коронавирусните инфекции, които са известни от 40-те години на миналия век. За първи път при пилета е установено, че има коронавирус. Отдавна има и ваксина срещу него. Затова и днес пилетата се ваксинират по специална програма.
Ще трябва да има и клинични изпитвания?
Серумът се изпитва за безвредност. Той се филтрира стерилно, това се прави, изследва се, за да е чист от други вируси, например хепатитен, но това се прави и при изследвания на кърводарители, т.е. това са известни методи и не усложняват процедурата.
Бихте ли го изпробвал върху себе си?
Да, разбира се!
Зная, че във вашата практика сте се сблъсквал с изключително тежки болести и епидемии - изпитвал ли сте някога страх?
Не, цял живот се занимавам с това и не изпитвам страх. Но отчаяние в момента, да, защото не се използват най-ефикасните средства и не разбирам защо. Защо световната наука в момента не реагира адекватно? Моето внимание и всичките ми дейности в момента са насочени изцяло към създаването на този препарат - лиофилизиран имунен серум със специфични антитела срещу вируса КОВИД-19
Събирате българо-германски екип. Кога ще започнете лабораторната работа?
Аз се надявам, че в най-скоро време ще имаме резултат. На мен ми се иска България, както демонстрира в момента едно образцово поведение и борбеност срещу коронавируса, с този метод да стане пример в света.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..