Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носенето на маска продължава и след справянето с COVID-19

| обновено на 11.04.20 в 09:45

Александър Шишков е варненец, който живее и работи в Сеул, Южна Корея от 2014г.  Заминава, за да учи магистратура, а днес вече е щастливо женен за корейка. Работи в една от големите логистични компании в света. Споделя, че българи и корейци си приличат по много неща, като например по пиенето на алкохол и по начина на забавление. И българи, и корейци обичат спорта. Ако у нас на почит са футбол, волейбол и баскетбол, то в Южна Корея се тачи най-много бейзболът.  Александър следи събитията у нас и смята, че са правилни, но трябва и да има момент на разхлабване на мерките, за да може икономиката да се "пробуди" отново. Важен момент, според него, ще е носенето на маски и след извънредното положение. Поне така практикуват в Южна Корея след сваляне на мерките там. И още интересни факти, Александър Шишков сподели пред Нина Милошевич:



Тук в Корея не изолираха хората така, както в България. Имаше само в третия по големина град около 5 хиляди заразени и всички поискаха този град да бъде буквално затворен, изолиран. Президентът обаче реши, че това не е правилното решение. Чрез много дисциплина, работа с добровлци успяха да овладеят ситуацията. В момента има по-малко от 50 нови заразени.

Какви информации получавате от медиите в Южна Корея? Говорят ли много за цифрите и епидемията, повече на числата ли наблягат или повече за добрите новини?

О, по цял ден за това говорят. Хубавото е, че тук хората имат имат тази култура на поведение да носят маски.

По твое мнение кога човечеството ще се завърне към нормалния си начин на живот?

Честно казано не допусках, че ще достигне Европа и САЩ тази епидемия. Тук до края на този месец или следващия ще има минимален брой заразени. Тук в Корея няма паника или нещо подобно. Моловете работят, заведенията също, просто всеки носи маска и така се разхожда навън. Когато хората приемат, че ако носят маски, ще са по-защитени, отколкото без маска, няма да има проблем. Южна Кроея е същата по размер като България, но живеят седем пъти повече хора. Милиони носят маски и ходят на работа.

Предполагам, че следиш какво се случва тук - как ти се струват мерките, които бяха предприети в България?

Да изолират хората, да не напускат домовете си, беше правилно. Вече мина месец и трябва да се измислят други мерки, така че хората да могат да ходят на работа и да получават пари. Защото не трябва да се забравя, че здравето е на първо място, но сиренето е с пари.

И на финал ми се иска да кажеш нещо на корейски на слушателите ни.

Всички бъдете здрави и щастливи!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45