Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С люти чушки против люти вируси

Най-свирепата част на чушките е вътрешната им ципа. Анализите показали, че лютите чушки са истинска съкровищница на редица полезни за организма вещества – въглехидрати, протеини, витамини (А, В1, В2, В6, С, Е) и минерали (желязо, калий, калций, магнезий, манган, фосфор). 

Три люти чушлета съдържат толкова витамин С, колкото цял килограм лимони! Може би на този уникален състав на лютите чушки се е дължало здравето на българина в миналото, който не е сядал на трапезата без любимата си огнена подправка. Съдържащите се в лютите чушки фитонциди засилват имунитета и подпомагат защитните сили на организма в борбата му срещу простуда и инфекции.

 Освен възбуждащ апетита и подобряващ храносмилането ефект, съдържащият се в лютите чушки капсаицин стимулира отделянето на два хормона – адреналин и норадреналин, които активизират метаболизма и спомагат за изгарянето на резервните въглехидрати и мазнини в организма.

Южнокорейски учени установиха, че консумацията на капсаицин препятства натрупването на телесни мазнини, който факт открива нови възможности за борба със затлъстяването, от което страдат над триста милиона жители на Земята.

23-годишната Славена Родинова заедно със семейството си се занимава с отглеждането на люти чушки в село Страшимирово, община Белослав. 

Семейният бизнес включва и производството на люти продукти: сосове, люти сладка, пюрета, разядки и туршии. 

Продуктите са изцяло натурални.  Чуйте още от разговора на Ваня Славова със Славена Родинова:


Сортовете люти чушки, които отглеждат във фермата в Страшимирово са над 150.
 Преди 8 години е създаден и собствен сорт люта чушка. Предстои тя да бъде патентована. 
В момента магазинът за люти артикули в София е затворен и продажбите са онлайн. Цялостната ситуация се отразява на бизнеса, но Родинови са оптимисти и вярват, че като отмине коронавирусът, хората ще заложат повече на българското производство. 
Семейство Родинови са участвали в най-голямото изложение за храни и напитки в Дубай в началото на февруари месец и вече имат сключени сделки с добри партньори от различни държави, но предвид факта, че са затворени границите към момента, търговските отношения ще се осъществят по-нататък във времето. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево и студено ще остане и в неделя

През следващото денонощие времето ще остане много студено за сезона. Ще е предимно ясно и слънчево, в крайните южни райони облачността ще е променлива. Сутринта по поречието на Дунав ще има условия за образуване на мъгли. Във вътрешността  ще духа слаб а по крайбрежието до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще са между минус..

публикувано на 22.02.25 в 14:50

Отваря ски пистата във Вълчи дол

Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни.  В следващите две нощи се очакват..

обновено на 22.02.25 в 09:12

Още две кученца от приюта в Каменар намериха своите осиновители

Две кученца от Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар намериха своите осиновители и вече се радват на новите си топли домове и любящи стопани. Едното е осиновено от семейство, което се е прибрало от чужбина по-рано от плануваното, за да го посрещнат в дома си и да му дарят грижи и обич. Другото също е открило своите хора и ще живее в..

публикувано на 21.02.25 в 16:53

Обсъдиха идеята за създаване на професионален ансамбъл на Варна

Представители на варненската фолклорна общност се срещнаха с ръководството на Община Варна, за да обсъдят заедно идеята за създаване на професионален фолклорен ансамбъл в морската столица,  съобщиха от общинския пресцентър. В разговорите гостите изтъкват, че в редица читалища, училища, университети и други културни институти в морската..

публикувано на 21.02.25 в 12:40

Георги Иванов представя сборника "Аз, охраджията" във Варна

Дългогодишният служител на Община Варна и началник на отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Георги Иванов ще представи за първи път днес пред широка публика своя сборник „Аз, охраджията“ (ОХРА – от „охрана на рейда“ – дивизион кораби със спомагателно назначение, създаден през 1951 г.). Събитието започва от 15 часа в  в зала „Пленарна“ на..

публикувано на 21.02.25 в 10:58

Слънчево, но мразовито ще е на 21-ви февруари

Днес отново ще е студено, ще преобладава слънчево време, по крайбрежието са възможни временни увеличения. Във вътрешността на района вятърът ще е слаб, сутринта на места видимостта ще е намалена. По Черноморието ще духа умерен, по носовете с пориви до силен, северен вятър. Минималните температури ще са от /- 13/ до /- 8/, през деня на много ще..

публикувано на 21.02.25 в 05:49

Балчик подновява побратимяването с курортна община в Турция

Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..

публикувано на 20.02.25 в 13:46