"Някога, някога, толкова някога, когато" във Варна имаше панорамен ресторант "Галатея"...
Може би така вече, поне понякога, ще започват разказите за времето - не толкова отдавна, разбира се, когато ресторантът, залепен за някогашния фар "Галата", се смяташе за един от символите на Варна.
Построен през 1968 г., панорамният ресторант "Галатея", кръстен по името на морската нимфа Галатея, в която бил влюбен циклопът Полифем (еднооко чудовище), според древногръцката митология, имаше около 30 години живот. През пролетта на 1997 г. долната тераса на панорамния ресторант падна в морето. Бетонът, излят върху малката площ, липсата на канализация в съчетание със свлачищния район, доведе до многократно активиране на свличанията. Няколко месеца по-късно - през февруари 1998 г., заедно с горната тераса на ресторанта, в морето започна да се свлича и фара.
Според историята, това е вторият най-стар фар по крайбрежието ни. Първият фар с това име е построен седем години след този в Шабла. Работел е с газ, а светлината му била еквивалентна на 1000 свещи. В началото на XX век се оказал недостатъчен за навигационното обслужване на трафика във Варненския залив и бил преустроен. Това станало по инициатива на Карел Шкорпил през 1908 г., а малко след това обслужването на фаровете било поето от българската държава. През 1912 г. на 100-тина метра от този фар бил построен втори. Именно до него беше разположен и панорамният ресторант "Галатея".
След пропадането на ресторанта и фара, беше изграден и настоящият. Официално той работи от 2001 г.
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..