След като през последните месеци светът се бори с целия си ресурс, за да се справи с последиците от коронавирус, може ли да се направи същото и за климатичните промени? Специална дискусия за голямата промяна, в която живеем, и за света след COVID-19 ще се проведе днес от 18 часа online. Един от най-ясните резултати от COVID-19 е екологичният - резкият спад на замърсяването на въздуха. Това гласи посланието на организаторите от платформата MOVE.BG. Като започнем, обаче, да излизаме от пандемията, дали глобалното внимание и ресурси ще се премести от решения за климатичните промени в друга посока? Включването в дискусията ще е без такса, а по тези въпроси ще може да дискутираме със специалните участници трима млади българи - еколог, предприемач и учен. Това са:
Любомила Йорданова - основател и изпълнителен директор на Plan A - берлински стартъп, разработващ алгоритъм, който прогнозира къде и как климатичните промени ще бъдат най-осезаеми. Компанията предлага и софтуер, който помага на бизнеса да следи устойчивите си практики и да намали въглеродния си отпечатък. Преди Plan A , Любомила е работила в сферата на инвестиционното банкиране, рисковия капитал и #fintech индустрията в Азия и Европа. Наскоро тя бе включена в класацията на Forbes Германия - "30 под 30";.
За Радио Варна Любомила Йорданова сподели радостта си, че "Всички ние сме успели да редуцираме емисиите си шочти на 50 % откакто витусът започна да засяга толкова много географски ширини. Тези сигнали на природата ни дават възможност да видим колко голяма роля игра е всяка наша стъпка в замърсяването, но и в подобряването на здравето на планетата".
Доц.д-р Хюсеин Йеменджиев - завършил биотехнологии с докторска степен по микробиология, а в момента преподава в Бургаския университет. Научната дейност на Хюсеин е в областта на екологичните биотехнологии. Основател е на стартъпа Енова H2O: компанията изработва иновативна система за мониторинг на качеството на водите, интегрирана около биосензори. През 2018 година Енова H2O e обявен за най-добър стартъп в Европа в категорията “Вода“.
Веселина Кавръкова - изпълнителен директор на WWF в България. Силната й връзка с дивата природа и интересът й към дивите животни е още от детските години. Еколог по образование, тя участва в зеленото неправителствено движение в България още от самото му възникване. Във WWF работи от 2002 г., първоначално като експерт и ръководител на природозащитни проекти и програми, а от 2007 г. като ръководител на WWF в България. Мисията на организацията – да се изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата – е също лична мисия на Веселина.
Една част от народните представители са в парламента не с идеята да управляват и да свършат някаква работа, а да си оправят живота. Някои депутати са просто депутати и е изключително важно за тях да са там. Това коментира политологът и журналист в Радио Стара Загора Десислав Тенев в контекста на неуспешния девети опит за избор на председател на..
Мерки, целящи подобряване на чистота в града, набелязаха от сметопочистващата фирма. Идеите за оптимизиране на работата са изпратени на кмета на Варна Благомир Коцев. Това стана на среща в Община Варна, с участието на заместник-кметовете по финанси Христо Рафаилов и по обществен ред и сигурност Илия Коев. Писмото бе представено от Николай Симеонов,..
Извънредно заседание на Постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет във Варна беше свикано заради сигнал за разрушаване на противоатомно скривалище - бункер на парцел на бившия радиозавод, продаден на частна фирма. След подаден сигнал общината е спряла разрушаването на бункера, който е в списъка със специални..
Деветият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание не даде резултат. Кандидатурата за председател на 51-ото Народно събрание на ген. Атанас Атанасов не събра необходимата подкрепа. За Атанасов гласуваха 56 депутати със „за“, против – 104, 77 се въздържаха. Поискано бе прегласуване на кандидатурата на Атанасов от ПП-ДБ, което не доведе..
Поредицата от сериозни изпитания, бел язали дейността на Българския ч ервен кръст, продължи и в последния четиригодишен мандат – хуманитарни предизвикателства, причинени от събития в международен и национален мащаб. Това е равносметката на Нели Иванова – председател на Общинския съвет на БЧК в Балчик, който отчете дейността на..
снимки: Нина Милошевич
Започна демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“. Премахването на бараките е по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти, попадащи в терените предвидени за ремонт, са с неугледен външен..