Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Пенка Петрова: Лекарството хлорохин има токсични странични ефекти

| обновено на 09.05.20 в 16:55
2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво ново откриха българските учени за коронавируса Ковид 19 от началото на пандемията до днес? На крачка ли сме от разработването на ваксина? Как ще бъде прилагана тя и какво ще съдържа? Опасно ли е лекарството хлорохин, което се използва у нас за лечение на вируса и как да продължим живота си след отмяната на извънредното положение? Разговор с доц. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология при Българска академия на науките /БАН/, където се разработват ваксина и лекарство срещу Ковид 19.

Този коронавирус е по-различен от останалите, защото се оказа с няколко неприятни качества – дълъг инкубационен период и ниска смъртност, каза за Радио Варна доц. Петрова. Колкото и абсурдно да звучи, ако той имаше висока смъртност отдавна щеше да се е самоограничил като другите по-стари щамове на коронавируси. Но това, че 80% от населението го прекарва без симптоми или с много леки такива, води до неговото много широко разпространение. Смъртността изглежда много голяма в световен мащаб като се погледнат статистиките, но реално не е много по-висока от тази от вирусите на грипа. Но коронавирусът мутира и това прави малко по-сложно търсенето на ваксина.

Другото, което се доказа е, че човек може да се зарази с коронавирус само по въздушно-капков път от пряк контакт с друг човек, който е носител на вируса, категорична е доцентката. Вероятността заразата да се пренася от плотове и предмети не е доказана до сега.

Ваксината

Фактът, че 8 милиарда долара в САЩ са предвидени за борба с коронавируса показва, че е време човечеството да се снабди с антивирусна ваксина, коментира доц. Петрова.

Няма целево финансиране от българската държава към групите в БАН, които разработват ваксина и лекарство срещу коронавируса. Затова в момента българската ваксина се разработва по проект финансиран от Института „Пастьор“ в Париж. До сега нашите учени са получили само парични дарения от парламентарни групи и бизнеса. /бел.ред. - близо 170 000 лв./

Иновативната българска ваксина се създава в Института по микробиология при БАН с поне три нови идеи в нея, които ще бъдат български патент, каза доц. Петрова. Учените са на прага да открият лекарство, което да има антикоронавирусно действие на базата на хлорохинови производни. Друг колектив в БАН разработва серумна терапия, която е особено надеждна за лечение на тежки случаи на коронавирус със серум от преболедували.

Ваксината ще се прилага при здрави хора и ще придава имунитет на човека срещу коронавируса. Приложението й ще бъде или инжекционно или като спрей за гърло. Ваксината ще съдържа само ДНК, която кодира съответни белтъчни последователности от Ковид-19, които да послужат като антигени и да подготвят имунната система за реакция. В нея няма да се съдържа самият вирус.

Лекарството „Хлорохин“

Лекарството Хлорохин помага при лечението на коронавируса, но то има много токсични странични ефекти, коментира доц. Петрова. Хлорохинът се натрупва в организма и около два месеца след лечението не може да се метаболизира. Възможно е пациенти да получат чернодробни усложнения. Затова се търсят различни негови аналози и на това е посветена работата на Института по микробиология при БАН.

Следващи „вълни“ от заразяване

Очкванията патогенът да се самоограничи за 6 месеца не се сбъднаха, въпреки че пикът мина вече в цяла Европа, каза още доц. Петрова. Най-вероятно е нова вълна да има през следващия грипен сезон, но вече е доказано, че коронавирусът не е сезонно заболяване. Затова следващи вълни могат да се очакват, ако прекалено много разхлабим мерките за безопасност, допълни тя.

Най-безопасното лечение

Собствената имунна система може да се пребори с коронавируса и е най-безопасното лекарство, но при пациенти със съпътстващи заболявания това не може да се случи. Възможен е колективен имунитет, но той ще стане само след като бъде открита ваксина и хората, особено тези в рисковите групи, бъдат ваксинирани.

Как да продължим живота си

Редовно миене на ръцете, маски в затворени помещения и социална дистанция, това е начинът да продължим да живеем нормално, коментира още доц. Пенка Петрова.

Целият разговор чуйте в звуковия файл:


Доц. Пенка Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Окончателно: Таксата за платено обучение да не надвишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка

Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка, съобщава БНР.  С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде..

публикувано на 24.07.25 в 14:16
80-ото издание на Галата - Варна е през август.

Над 230 участници записани до днес за маратона "Галата - Варна"

Над 230 души са записани до този момент за 85-ото издание на „Маратон Галата – Варна“. Събитието ще се проведе 10 дни по-късно поради неблагоприятни метеорологични условия, каза за Радио Варна кап. I-ви ранг Камен Кукуров от организационния комитет на събитието. „Искаме да „излъжем“ морето, за да случим на хубаво време“, обясни той. Маратонът ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

Глобата за пътници без билет да бъде увеличена от 30 на 40 лева

Учениците от частни училища без акредитация от Министерството на образованието и науката да могат да се възползват от правото на безплатно пътуване в градския транспорт във Варна. Това предложение за промени в Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна беше разгледано от постоянната комисия по наука и..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

По ваш сигнал: Районът между улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд" е опасен

Лошо е състоянието на улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд", коментира за Радио Варна Станимир Митев, който живее от години в района заедно със семейството си. Възмутен съм от всичко, което се случва тук , допълни той. По думите му улица "Густав Вайганд" не е ремонтирана отдавна, а в полуразрушени къщи постоянно влизат бездомници. Големи парчета..

публикувано на 24.07.25 в 13:10

Графити артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара

Артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара. Идеята за начинанието е на младежите на варненската графити агенция „The Graffs“, която по-рано този месец се ангажира с изрисуването на подлеза на Районния съд с картини от живота и делото на Капитан Петко войвода.  За изпълнението на проекта агенция „The Graffs“ е предоставила..

публикувано на 24.07.25 в 12:18
Румен Радев

Румен Радев връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава, цитирани от БНР . Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ...

публикувано на 24.07.25 в 12:00
Весела Караиванова - Начева

Весела Караиванова-Начева е новият управител на НОИ

Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт.  Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за".  Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..

публикувано на 24.07.25 в 11:19