Такива са резултатите от пробите на водата в района на варненското езеро, съобщи БНТ.
Въпреки замърсяването с отпадни води обаче десетки любители - рибари всеки ден хвърлят въдици в района.
Пред камерата на БНТ рибар бе категоричен, че водата е кафява и зъмърсена, но според него след термичната обработка на рибата няма да има проблеми. Друг каза, че вече няколко дни лови и готви риба от езерото и няма проблеми след консумацията.
Рибарите обаче уточняват, че за тигана стават само пасажните риби. Дънните като попчета , писия и илария не трябва да се ядат докато не се подобрят показателите на водата в езерото.
В момента има сафрид, тя е пасажна и е взяла от морето в езерото.
Според тях няма как органичното замърсяване на езерото да убие рибата, тя се задушава заради липсата на кислород от цъфтежа на планктона. Ако имаше химикали, изхвърлени от промишлеността, измрялата риба, щеше да е много повече, допълват още те.
Излязоха резултатите по сигнали за наличие на мъртва риба във Варненско езеро, съобщават от Басейнова дирекция.
От БДЧР са извършени проверки и пробовземане по сигнали за мъртва риба на 19.05.2020 г. и 20.05.2020 г. в акваторията на Варненско езеро. При анализа и интерпретацията на резултатите се констатира влошено състояние по някои показатели съгласно класификационната система за оценка на екологичното състояние, регламентирана с Наредба № Н-4/2012г. за характеризиране на повърхностните води, както следва:
Проби в района на „ТЕРЕМ КРЗ Флотски арсенал“ ЕООД ( на отстояние около 9 км. от дефектирал тръбопровод):
На 19.05.2020 г. се отбелязва превишение на нормативно установените стойности за азот амониев (0,64 mg/l при норма 0,3 mg/l), общ фосфор (0,106 mg/l при норма 0,075 mg/l) и незначително превишение по ортофосфати (0,069 mg/l при норма 0,06 mg/l).
Същевременно се отбелязва изключително ниско ниво на разтворен кислород (0,74 mg/l при норма 6 mg/l, т.е. почти 8 пъти под нормата).
На 20.05.2020 г. е отчетено превишение на нормативно установените стойности за азот амониев (0,54 mg/l при норма 0,3 mg/l, т.е превишаване почти от 1,5 пъти).
Високото съдържание на амониев азот оказва токсично въздействие върху рибите.
Проби в района на Варненско езеро – на около 100 м западно от начало на авариен колектор (на отстояние около 300м. от дефектирал тръбопровод-посока към вътрешността на езерото):
Отклонение по азот амониев (0,75 mg/l при норма 0,3 mg/l, т.е превишаване почти от 2,5 пъти). Наблюдава се превишение за рН (8,99 при норма 8,7).
Същевременно се отбелязва ниско ниво на разтворен кислород (4,0 mg/l при норма 6 mg/l).
Проба в района с. Казашко: ( на отстояние около 5 км. от дефектирал тръбопровод):
Отчетено е единствено превишение по рН (8,99 при норма 8,7).
Пункт за национален мониторинг Варненско езеро нов канал – (на отстояние около 1км. след дефектирал тръбопровод в посока море):
Не се отбелязват отклонения от нормативно установените стойности.
Останалите измерени показатели във всички по-горе цитирани пунктове по – pH, Биологично потребление на кислород (БПК5), азот нитратен, азот нитритен и общ азот, отговарят на нормативно установените стойности съгласно класификационната система за оценка на екологичното състояние, регламентирана с Наредба № Н-4/2012г. за характеризиране на повърхностните води.
В заключение резултатите от извършените анализи, както и съпътстващата информация от проверката на място, не могат да се обвържат еднозначно с локалното влияние на дефектиралия тръбопровод.
Експресните резултати на място регистрират кислороден дефицит на 19.05.2020 г, което заедно със завишеното съдържание на амониев азот е вероятна причина за измирането на риба източно от „ТЕРЕМ КРЗ Флотски арсенал“ ЕООД.
Броят на регистрираните превозни средства в България е над 4 милиона. От тях над 50 процента обаче са в категория „стари“ на възраст над 20 години. Тази тенденция не се промени дори и с поскъпването на колите втора ръка, което се наблюдаваше заради повишението на цените на новите автомобили. Това е накарало западноевропейците да карат по-дълго..
При силен обществен интерес започна заседанието на Общинския съвет на Община Аврен, който днес трябва да гласува изменение на Общия устройствен план заради проект за изграждане на ветропарк. Инвеститор иска да строи 29 ветрогенератора в горите край Аврен Инвестиционното намерение е от месец декември миналата година. Първоначално фирмата-инвеститор..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента, предаде БНР. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, този път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат..
На 17.04.2025, от 9:00 до 12:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - кв. Бриз Юг - 58, 59, 1058, 1059, 1061, 1062, 1063, 1066, 2775, ул. Петър Скорчев 3, ул. Проф. Д-р Иванка Николаева 1, 3, 5., ул. Сирма Войвода 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, електрозахаранени..
Европейската комисия е насрочила датата за публикуване на извънредния конвергентен доклад относно готовността на България за приемане на еврото - 4 юни.Докладът ще бъде публикуван по време на пролетния цикъл на Европейския семестър.Информацията беше потвърдена от говорител на Европейската комисия. Европейската комисия посочи за първи..
Утрото в четвъртък ни посреща с приятно време почти без вятър. Във Варна са измерени 10 градуса в 6.00 часа, показват данните на НИМХ. Влажността на въздуха е 95%, атмосферното налягане е 1025 хПа. Сутрешните стойности в Източна България са от 5 градуса в Шабла и Карнобат до 11 градуса в Силистра. В Добрич е 8 градуса, 6 градуса е в Шумен, в..
Министерският съвет увеличи със 190 млн. лева бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 млн. лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1,179 млрд. лева, съобщава БНР. Измененията се налагат..