Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Костадинов, магистър в ИУ-Варна: Не искам да емигрирам, искам да съм част от промяната на България към по-добро

3
Ивайло Костадинов
Снимка: Личен архив

Изборът на магистърска програма най-често е диктуван или от желанието за надграждане във вече избраното професионално направление, или от необходимостта от нещо ново, различно и предизвикателно за студента. Днес имаме удоволствието да Ви срещнем с двама млади, амбициозни студенти от Икономически университет - Варна, които доказват, че няма правило и всяко решение, свързано с образованието и работата, е индивидуално и еднакво успешно, когато е взето осъзнато.

Ивайло Костадинов е на 24 години, от Варна, развива съвместно с брат си собствен бизнес в две посоки - стартъп фирма за производство на натурални бебешки сапуни с иновативни елементи и строителна борса. Завършил е ІV ЕГ "Фр. Жолио-Кюри" с испански и английски, ОКС "бакалавър" във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" и след това записва паралелно три магистърски програми в три различни университета. Вече се е дипломирал успешно по една от тях и това лято се надява да приключи отлично и останалите две. Третата магистратура – последна засега, е в Икономически университет - Варна - специалност "Публичен мениджмънт и административна власт". Избира я, защото се интересува от политика и държавно управление и иска да е подготвен, за да работи за промяната в България. Чуйте още в интервюто в звуковия файл.

Дисциплината от учебния план в ИУ-Варна, която се оказва най-интересна за Ивайло е "Регионално управление". Той самият има още много интересни идеи в тази посока, включително за развитие на екологичен туристически бизнес в една от по-малките общини във Варненска област. Основната цел на обучението на магистри по "Публичен мениджмънт и административна власт" е подготовка на  специалисти в областта на управлението на публичните организациите. Подготовката им дава интегрирани знания, практически умения и професионални компетенции за диагностика на средата на публичните организации, разработване, избор и реализация на управленски решения, организиране и контрол върху изпълнението на организационните задачи в съответсвие със законовата и нормативна база, управление участието на организациите в проекти, вкл. и европейски, управление на човешките ресурси.

На Кристияна Христова и предстои през месец юли да се дипломира като бакалавър със специалност "Счетоводство и одит" в ИУ-Варна. От втори курс работи като счетоводител, благодарение на подготовката си в Професионалната гимназия по икономика в родния Сливен. Убедена е, че счетоводството е нейната стихия, призвание и бъдеще. Работи и учи с голямо желание и без колебание ще продължи в магистърска програма "Счетоводство и контрол" в Икономически университет - Варна. Следващата и цел е докторантура и академична кариера като преподавател, заедно с реализация като одитор. Коя е втората и най-голяма детска мечта на Криси можете да чуете в интервюто в звуковия файл.


Кристияна Христова, 4 курс, ОКС

Mагистърската програма "Счетоводство и контрол" в ИУ-Варна дава възможност на студентите да задълбочат знанията от бакалавърските програми и да формират умения за извършване на дейности по международните стандарти за финансова отчетност, международните одиторски стандарти, ключовите области на данъчното законодателство и данъчния процес, специфичните отчетни проблеми в предприятия от различни отрасли на икономиката и с различна капиталова структура, специфични проблеми на счетоводната и одиторска етика. Завършилите магистратурата имат умения, навици и така важните нагласи за изследователска, управленска и консултантска кариера, за работа в екип, за поемане на отговорност и взимане на оптимални решения.

Първият етап от приема на студенти за обучение в ОКС "магистър" в ИУ-Варна в 26 специалности за академичната 2020-2021 година ще стартира на 23 юни.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14

Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов”

В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..

публикувано на 18.04.25 в 11:06

"Жестокият път" - филм представя неудобната истина от първото българско качване на Еверест 1984

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..

публикувано на 18.04.25 в 10:40

Разпети петък - най-тъжният ден за християните

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..

публикувано на 18.04.25 в 06:30

Зоопаркът във Варна: Не хранете Стойчо с храна, различна от риба

Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му.  Една здрава птица от този вид без проблем..

публикувано на 17.04.25 в 16:47

Аладжа манастир и Побити камъни с празнично работно време

Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18 април (петък), 19 април (събота) и 20 април – Великден (неделя) от 10.00 до 17.00  часа, почивни дни ще бъдат 21 и 22 април (понеделник и вторник).  Побити камъни ще бъде отворен за посещение на 18 и 19 април (петък и събота) от 10.00 до 13.00  часа. На 20 април –  Великден, обектът ще бъде затворен за..

публикувано на 17.04.25 в 15:48