Германия ще забрани пластмасовите изделия за еднократна употреба, което ще означава, че страната ще действа в съответствие с директива на ЕС за намаляване на отпадъците. Забраната влиза в сила от юли 2021 г.
Германският кабинет се съгласи да прекрати продажбата на пластмасови сламки за еднократна употреба, клечки за уши с памук на двата края и контейнери за храна от юли догодина, което привежда политиката на страната в тази сфера в съответствие с директива на Европейския съюз, предназначена да намали количеството на пластмасовите отпадъци. Стъпката означава, че продажбата на прибори за хранене за еднократна употреба, чинии, бъркалки, както и чаши и кутии от полистирол, ще бъде забранена от 3 юли 2021 г.
Министърът на околната среда Свеня Шулце каза, че решението е част от усилието страната да се отдръпне от „културата на изхвърляне“. Всъщност до 20% от боклука, събиран в паркове и други обществени пространства в Германия, се състои от пластмасови опаковки за еднократна употреба, предимно от полистирол.
"Много пластмасови изделия за еднократна употреба са излишни и не са устойчиво използване на ресурсите", каза Шулце. Германия натрупа рекордните 18,7 милиона тона отпадъци от опаковки през 2017 г. , сочат данни, публикувани от Федералната агенция по околна среда (UBA).
На пластмасата са необходими десетилетия, за да се разгради и микроскопични частици биват откривани вътре в рибите, птиците и други животни. В същото време учените се натъкнаха на полистирол в миниатюрни организми, обитаващи почвата в Антарктида. Откритието повдига вероятността замърсяването с микропластмаса вече „дълбоко“ да енавлязло и в най-отдалечените сухоземни екосистеми.
Въпреки че наличието на микро пластмасови частици в световните морета не е непознато за изследователите, проучването илюстрира първите примери на замърсяване в земната хранителна верига на Антарктида.
"Следователно пластмасите са навлезли дори в някои от най-отдалечените почвени хранителни мрежи на планетата, с потенциални рискове за цялата флора и фауна, за екосистемите", казват авторите на изследването, след като техните открития са публикувани в списанието Biology Letters./БГНЕС
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..