Технически университет – Варна е един от първите университети, участвали в проекти за практическото обучение. Още преди стартирането на първата фаза на проекта през 2008г. висшето училище печели проект „Иновационно практическо обучение на студенти от техническите университети в модерна бизнес-среда” към МОН за практическо обучение на студентите от специалности „Електротехника“ и „Автоматика, информационна и управляваща техника“. Проектът тогава е реализиран изключително успешно при много голям интерес от страна на студенти и фирми. По-късно ТУ-Варна активно участва в първата фаза на проект "Студентски практики" като броят на предварително заявените 1250 студенти е увеличен на 1700 поради големия интерес и на бъдещите инженери, и на бизнеса.
Университетът се включи в проект BG05M2OP001-2.013-0001 „Студентски практики – фаза 2“ тази година и вече е в ход приемът на студенти за участие.
Всеки студент, който е одобрен, сключва договор със съответната фирма, получава задължителна застраховка "Злополука", има назначен ментор от работодателя и академичен наставник от университета и трябва да проведе 240 астрономичски часа практика в реална производствена среда. При успешно завършване получава стипендия от 600 лв. и сертификат за участие.
Всеки студент може да бъде включен само един път в рамките на своето обучение за придобиване на всяка една от образователно-квалификационните степени по съответната специалност - "бакалавър" или "магистър". Практическото обучение задължително трябва да съответства на изучаваната от тях специалност или професионално направление.
"Това е много успешен проект, който позволява на студентите да потвърдят и развият практическите си умения в реална производствена среда." - коментира доц. д-р инж. Марияна Тодорова, функционален експерт към проекта в Технически университет - Варна. - "В ТУ-Варна е създадена пълна организация за запознаване и мотивиране на студентите да кандидатстват за участие в проекта. Голяма част от екипа още от предходните етапи е запознат с изискванията и отговорностите, които се поемат. Ние поддържаме много активна и тясна връзка с фирмите от всички браншове и се надяваме повечето да се регистрират и да приемат практиканти. За партньорите от бизнеса това е възможност да подберат бъдещи кадри според изисквания си. За всички нас проектът позволява да се повиши качеството на обучение на студентите, да се осъществи реализацията им в бизнеса и да се разширят партньорствата университет-бизнес."
Студентите се регистрират на адрес https://praktiki.mon.bg/registration/students и попълват профила си в изградения в информационната система модул. Те самостоятелно кандидатстват за избрани от тях позиции, съответстващи на професионалното направление, в което се обучават. На сайта на ТУ-Варна е поместено ръководство за регистрация на студентите. След одобрение от обучаващата организация, отново чрез информационната система, студентът потвърждава участието си в практическо обучение само за една позиция. Студентските практики ще могат да стартират ефективно през месец юли.
Чуйте повече за изискванията към трите страни, участници в проект "Студентски практики - 2" - студенти, университет, бизнес, в интервюто с доцент Тодорова в звуковия файл.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..