Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени откриха летния сезон на концертите си във Варна. Те гостуваха в едно от плажните заведения на Алея 1. Това обаче няма да е единственото им участие за сезона в морската столица. Групата е замислила голям концерт на 31 юли в Летния театър.
Тази година актъорът, композитор и певец Стефан Вълдобрев отбеляза своя 50 годишен юбилей и издаде книга, посветена на песните озаглавена „Книга за песните“.
Олга Добрева успя да разговаря с артиста минути преди концерта в морската столица.
Последните три, четири лета всяко лято идваме между 10 и 15 пъти, винаги е пълно с хора, винаги са много емоционални и изведнъж Варна се превърна в нашето най-любимо място, където да свирим и това, че започваме сезона точно от тук не е случайно.
Къде планирате да изнасяте концерти това лято и ще дойдете ли пак във Варна?
Тази година думата планиране е забранена,така че ние нищо не планираме. Аз и преди да беше забранена пак не планирах нищо имах намерения, ако се случат съм доволен, ако не всичко е наред. Имаме намерения за един голям концерт в София, традиционния в края на щюли за два в Бургас. Представям книгата на много места, това ще бъде фокуса ми тази година.
Във Варна ще я представите ли?
Нямам специална покана да я представя във Варна, чакам от издателството да решат кога и къде, но пък имаме намерения за голям втори концерт в Летния театър. Тогава вече ще имаме и специални гости, още от миналата година си бяхме планирали да ни подгряват една млада група „Керана и космонавтите“ и те ще бъдат с нас.
Дълго ли подговяхте вашата книга (Книга за песните), има голям интерес към нея, моите наблюдения са такива?
И моите наблюдения са такива, което много ме радва. Обикновено, когато имам някакъв проект, някаква идея, било то песен или сценарий или текст или стихотворение, то седи и си отлежава. Постоянно си седи и си отлежава всеки ден се появява, оформя се, виждам структурата му лека-полека и най-накрая вече наближава крайния срок и аз си сядам на задника и го свършвам. С тази книга това се случи преди три години, когато се зароди тази идея и формата й набъбваше през това време. Промени се доста и най-много се промени буквално последните два месеца по време на карантината, защото тогава вече аз си казах, че може би е добре да вкарам и доста по-лични неща, да го свържа с моя юбилей, да разкрия много повече, отколкото досега съм си позволявал и то не самоцелно, а защото има смисъл, заради песните. В тази книга главният герой са песните и аз си казах, че те заслужават всички истории, свързани с тях да бъдат разкрити, защото са важни и добри или лоши са повлияли по някакъв начин.
Много ми хареса, когато прочетох в Предговора, че песните, които създавате са за един определен човек и за миг от неговия живот, че сте стигнали до този извод. Дълго ли Ви трябваше да стигнете до този извод?
Много дълго. В началото Слава Богу, всички сме много намахани и морето ни е до колене и Света се върти около нас и това страшно помага, разбира се с възпитание и деликатност, не урболешката, да караш напред, да постигаш някакви неща, да правиш грешки, дори и леко да будиш насмешка дори, но въпреки това, ако ти си посветен в работата си, всеки вижда, че ти го правиш от добро сърце. След това минаваш през всичките задължителни огромни мечти: да покориш Холивуд, да подпишеш с най-голямата компания, да имаш най-голямата ротация в МТВ, да направиш най-големите концерти в Световната история на най-големите стадиони, задължително на Уембли, разбира се, минимум, в най-лошия случай на Националния стадион и лека-полека стигаш до този момент, в който аз стигнах преди 4-5 години, когато излезе албумът 10 ½ и когато започнах срещите с хилядите хора. Стигаш до този момент, когато си даваш сметка, че всъщност песните се пишат не за големите стадиони, не за МТВ, не за компаните, а само за един определен човек от тази публика, на който по някакъв начин ще въздействаш, ще го разчълнуваш, ще промениш живота му и ще бъдете заедно за 3 минути.
Имате ли намерение да издадатете нов албум с Обичайните заподозрени?
Аз имам намерение отр преди 4 години още, като излезе предишния албум, обаче започна това с книгата и това ми беше желязно оправдание. Колегите са безкрайно възпитани и търпеливи и ме изтърпяха 3 години, сега обаче нямам никакво оправдание, така че е време. Междувременно ние направихме една нова песен, коледната песен „Лепило за брада“ като сингъл и тя си беше доста ок, но за цял албум, може би сега е времето.
Предполагам, че един творец си обича всяка рожба, всяка песен, но имате ли си любима или някоя, която бележи обрат във Вашия живот?
Всички са ми любими и най-популярните и най-непопулярните, обаче между всички тях има десетина, които са били като крайъгълни камъни по пътя ми и мога да ги отбележа. Първата песен, която звуча в национален ефир на Националното радио, още бях на 22 години, тя се казваше Май, включих я в първия си албум. Първата песен, включена в албум се казваше Кино, в един общ албум на студенсткото предаване Ку-Ку. След това се появи Обичам те, мила, която ни направи популярни с Камен и с Мая, след това направих един много рязък завой и се върнах към себе си с песента Рай, веднага след нея дойде песента Едно, после песента Към. След това се появи първият български саундтрак за филми, за който аз писах музиката, от там е песента Аз ли съм или не съм. Имах 6 годишна пауза и се появи песента Фойерверк, също знакова песен, Фойерверк много я обичам, после Бряг с цвят най-зелен от филма: „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, след това отново пауза и завръщане с Холивуд.
Като стана дума за Холивуд, в книгата Ви прочетох, че можем да възприемаме и Холивуд като метафора, Вие смятате ли , че сте постигнал Вашия Холивуд?
Хубав въпрос. Холивуд може да не е точно в Лос Анджелис. Нашият си Холливуд е не по-малко значим, който всеки от нас постига тук. Не знам дали съм го постигнал, но някак си ми е хубаво, че съм тук и с всички тези хора наоколо и точно в тази среда и в тази красива природа.
Много неща сте свършили за последните 50 години, какво си пожелавате за следващите 50?
Да имам вдъхновение и нещо да ме провокира, защото тези неща, които съм ги свършил са били плод на вдъхновение много и на някаква мотивация, иска ми се светът отново да е едно спокойно място и да предизвика положителни емоции, защото аз само така мога да работя.
Цялото интервю на Олга Добрева със Стефан Вълдобрев чуйте в прикачения звуков файл по-горе.
Интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS) Американската рок банда SHINEDOWN ще издаде през тази година осмия си албум. Докато работата по него напредва, басистът на бандата Eric Bass изкара соловия „I Had a Name“ под името ERIC BASS PRESENTS. Точно той е поводът за специалното интервю, което Eric Bass даде за „От другата страна“...
Интервю с Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. За тези, които не са чували, няма да обясняваме. За тези, които са чували – е безсмислено да обясняваме. Тогава направо на темата – на 8 юли SOULFLY, племето на Max, ще се разсели в „Маймунарника“ в София за поредния български..
Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..
Интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR) TUNGSTEN се събират през 2019 година, без да броим трите години преди това под друго име. Групата има вече четири албума, последният „The Grand Inferno“ излезе през 2024. През тази година бандата за първи път ще свири в България. Мястото е село Могилово, а събитието,..
Варненецът Калоян Колев отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. Този негов успех поставя Варна в топ 12 по приготвяне на паеля в света. Квалификацията се проведе в Бургас в два кръга, а шеф Колев побеждава в последния кръг с паеля със 100% български продукти - заек, токачка, черен трюфел и черен..
В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..
Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна. Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и..