По време на срещата вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че потенциалът на Варна е уникален. „Градът дава почти 10% от БВП на страната, но аз съм убеден, че това би могло да бъде много повече именно заради потенциала от университети и студентите, които се обучават в тях. Работим по всички тези неща – за уникално научно-лабораторно оборудване, за изграждане на нов сграден фонд, с може би високотехнологичен център“. Той подчерта, че инвестициите в научна инфраструктура са изключително коварни, защото в много от случаите няма адекватен сценарии как да се използва в бъдеще и най-вече какви приходи ще генерират. „Дори да е изградено с публично финансиране, едно уникално съоръжение трябва да носи приходи и поне в частична степен да се самоиздържа. Затова трябва да бъдем умни и всичко това да трябва да бъде планирано и бързо, и внимателно. Пари ще има, аз искам те да бъдат инвестирани по най-добрия начин. Акцент в следващите години, освен политиките по декарбонизация и енергийна ефективност, ще бъдат иновациите. Затова екипът, който работи във Варна, трябва да е готов с максимална степен на конкретика до края на 2020 г.“, заяви той.
„Има два модела за развитието на потенциала на Варна. Първият е да се продължи както досега – всеки университет, научен център, местна власт да разработва свои проекти в своите области. Вторият модел е това да става заедно, но не като механичен сбор от субекти, а с ясна цел, конкретни идеи и приоритети, координиране и бранд. Това е по-добрият сценарий, който трябва да напишете Вие. Така добавената стойност ще е по-висока за всички. Важен елемент е всичко това да бъде интегрирано с бизнеса“.
Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на работна среща с кмета Иван Портних и ръководствата на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, ВВМУ „Н. Вапцаров“, Техническия университет, ВСУ „Черноризец Храбър“, Икономическия университет, Висшето училище по мениджмънт, Института по океанология и Института по хидро- и аеродинамика. В срещата участваха Деница Николова, зам.-министър на МРРБ, представители на Института за пазарна икономика. Събитието е част от работното двудневно посещение на Томислав Дончев във Варна, по време на което той посети Медицинския университет и Морското училище.
По време на разговорите бе представена проектната готовност на висшите училища и институти. „Много съм впечатлен от това, което видях тук във Варна през тези два дни. Пари ще има, но те трябва да бъдат използвани умно и да носят стойност. Инвестициите трябва да имат конкретно пазарно измерение, да водят до подобряване на икономическия живот“, заяви вицепремиерът.
„Посоката на развитие на Варна е правилна, респект за изключително мащабното мисленето тук“, заяви Деница Николова, зам.-министър на МРРБ. „Вие можете да бъдете международен еталон, включително за обмяна на опит на модела за затваряне на цикъла от образование до реализация на младите хора“, обърна се тя към участниците в срещата. Деница Николова подчерта, че е необходима голяма и прецизна подготовка на проектите за новия програмен период, както и по отношение на очаквания план на Европейската комисия за възстановяването на Европа след пандемията.
Вчера акцент на срещата бе „Варна – град на знанието. Траектория на развитие на града към зелена, социална, дигитална иновативна Европа“. Тогава бяха представени новите проекти на общината, за които се търси финансиране – нов образователен кампус с нова сграда на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и реконструкции на Професионалната техническа гимназия и на Професионалната гимназия по електротехника; новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“; изграждане на конгресен и експо център в зоната на пристанището; икономическа зона „Варна“; квартал на иновациите в района на „Малка чайка“; втори мост над Варненското езеро; разширението на бул. „Цар Освободител“ с изграждането на електрически транспорт.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..