Майстор по грънчарство в централния анадолския град Аванос в провинция Невшехир, който през 1979 г. отрязал кичур коса на французойка и го окачил на стената, превърна работното си място в „Музей на косите“, съобщава „Хюриет“. Хората, които го посещават, продължават традицията за рязане на кичури - като го правят със собствените си коси през годините.
„Музеят на косите“, който влезе в Книгата на рекордите на Гинес през 1998 г., сега разполага с коси на хиляди хора.
„Никога не съм мислил, че мястото ще се превърне в музей“, казва Галип Кьорюкчю, разказвайки 41-годишната история на музея.
„През 1979 г. срещнах французойка с красива коса. Тя трябваше да се върне в страната си и аз поисках кичур от косата ѝ. Тя го отзряза, написа името и адреса си на хартия и го окачи на стената“, каза той.
Дни по-късно друга жена, която посетила работното му място, видяла косата на стената, харесала идеята и направила същото, така че това бързо се превърнало в традиция сред всички посетители.
Правенето на снимки е забранено вътре за лична сигурност, тъй като има имена и адреси, написани на документите, свързани с косите.
Майсторът по грънчарство, който взима 3 турски лири като входна такса, прави „Лотария за коса“ всяка година. Той тегли жребий на случаен принцип сред някои имена на собствениците на косите и награждава 10 жени с едноседмична ваканция в Кападокия.
Фатма Фатоланезад, иранска туристка, която посетила музея, каза, че също е оставила кичур коса.
„Видях мястото в интернет и дойдох. Отрязах и част от косата си. Помислих - децата ми може да дойдат тук след 10 години и да видят косата ми. Фантастично е". /БГНЕС
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..