Възстановяват храма „Св. Троица” в провадийското село Чайка.
В него участват буквално всички жители на селото, но също така и мюсюлманите от околните села.
Църквата е архитектурен шедьовър. Построена през 1932/33 г. и е трикорабна, нещо изключително рядко срещано по селата. Освен нея в България има запазени само още две такива – в Провадия и в близкото до с. Чайка село Бозвелийско. Всеки път, когато мине архитект през селото, моли да спрем и да огледа храма, разказва за Радио Варна Мариана Георгиева, един от тримата основни инициатори, които стоят зад кампанията за запазването на църквата.
За нас, казва тя – църквата е нещо родно, част от миналото ни, от детството, за архитектите тя е впечатляващ образец. Заради обезлюдяването на с. Чайка обаче, храмът е изоставен повече от 20 години. Днес там ходи по празници отец Янко от Провадия.
Най-спешната част от ремонта е за покрива и кубетата. Нужната сума е 42 хил. лв.
Още за уникалния храм в провадийското с. Чайка и кампанията за спасяването му, зад която стоят християни и мюсюлмани, разказва един от инициаторите – Мариана Георгиева.
В реставрацията и възстановяването на уникалната църква в село Чайка „Св. Троица” се включват всички жители на селото – с труд, с материали или с пари. С доброволен безплатен труд участват и мюсюлмани от Провадия и околните села. На Мариана помагат още двама ентусиасти Руслав Вълчев и Костадин Костадинов. Много техни приятели даряват суми за материали.
Големите пари се събират обаче за покрива.
Църквата се нуждае от тотален ремонт, най-вече покрива. Когато вали, водата се стича вътре.
Часто от иконите са съсипани от влагата, голяма част са съсипани завинаги, някои ще бъдат реставрирани. Иконописецът е бил любител, работил е с яйчени бои, светците не са мъченици, а изглеждат като живи, разказва Мариана Куртева.
Открити и запазени са старите църковни книги. В тях са описани даренията, хората по имена, като много са от чисто турски села.В църквата сега не се служи, но в нея още свети полилей, подарен от Тодор Живков. Въстановени са балкона, дюшемето, пейки и великолепната входна врата.
Снимките от етапите на възстановяване на църквата са с наслов: " Много работа ни чака!"
Банковата сметка също може да намерите там :
Номерът на сметката за дарения е в БАНКА ДСК
BG68STSA93000027127535
Храм СВЕТА ТРОИЦА
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..