Чудната градина съществува от няколко години и нейното име е неслучайно избрано, защото подсказва своето новаторство и своя риск да не успее да намери разбиране сред обществото и институциите. С годините обаче от чудна и странна градината се превърна в доказателство, че, когато обединени около една идея хора се борят за нейния успех, то той не закъснява.
В „Чудната градина“ са наети на работа 22 лица със специални потребности - хора, за които от десетилетия се твърди, че не могат да работят и да печелят сами парите си. Днес на някогашното буренясало пространство, общинска собственост, вече са изградени четири оранжерии, в които с много любов се отглеждат зеленчуци и цветя. Повече за проекта и за наградата и как кризата с COVID-19 засегна и този отрасъл, чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
„Чудната градина“ не е просто проект, а сбъдната мечта на много хора, които са убедени, че всеки човек заслужава да получи своя шанс за реализация, независимо от битуващото от години мнение в България, че определени групи хора могат принудително да бъдат поставени в ситуацията на чисто физическо съществуване.
Цел във всеки един ден, конкретно занимание, нови умения и отношение както към равен получават 22 лица с интелектуални затруднения в Добрич. Успехът на проекта, неговата социална значимост и непрекъснатата посока напред, с която се движи градината, не остават незабелязани от Фондация „Лале“, която раздава едни от най-престижните награди в неправителствения сектор. По думите на председателя на фондация „Николай Чудотворец“ и един от създателите на „Чудната градина“ Мария Методиева наградата за най-добър проект на 2019 година е изключително важна за всички.
В „Чудната градина“ се отглеждат различни сезонни зеленчуци и цветя, но и тук, както навсякъде неблагоприятните метеорологични условия тази година, съчетани с кризата около COVID-19 са дали и продължават да дават своето отражение. По думите на управителя на градината д-р Хасан Ефраимов макар и запланувана до последната подробност, стопанската им година ги поставя пред редица предизвикателства и трудности.
За щастие до този момент нито един от работниците в градината не е заразен с коронавирусната инфекция, макар че работата не е прекъсвала, допълва д-р Ефраимов. Увеличаването на броя на заразените през последните седмици в България обаче буди нова тревога.
За да оцеляват финансово и да гарантират заплатите на работниците си в „Чудната градина“ не спират и работата си по различни проекти, за които разказва Мария Методиева.
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Къде е Стойчо? Снимки: Румен Сарандев
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...