Големите компании, които имат интереси в производството на ГМО, осъществяват натиск върху политиците и институциите в Европейския съюз и това може да промени регулациите в държавите, коментира за радио Варна Ивайло Попов, от Екологично сдружение „За Земята“ и експерт по устойчиво селско стопанство, политики, свързани с ГМО.
Има ново поколение техники за ГМО, около които се дискутират промени в политиките, и ние като общество трябва да бъдем много бдителни и да не допускаме те да бъдат диктувани от корпорациите имащи интерес. Сред тях са освен големи компании и асоциации, и някои университети, които имат интерес в производството, търговията или изследванията с ГМО. Първоначално е считано, че тези нови техники не попадат под обхвата на законодателството на ГМО и не е необходимо да има разрешителни режими или етикетиране за тях. Със свое решение съда на Европейския съюз, обаче, показа, че е точно обратното.
За да не бъдат тихомълком променени правилата е нужно обществото да бъде информирано и затова Екологично сдружение „За Земята“ започва кампания в цялата страна, в рамките на която ще се проведат срещи-дискусии с граждани, на които да бъде разяснено какви са рисковете от новите ГМО, които се прокарват на пазара чрез лобита на корпоративните гиганти.
Първата среща е днес в Бургас от 18.00 часа в симбиотичното пространство на Атанасовското езеро, а на 31 юли ще се проведе във Варна от 16.00 часа в зала „Кубрик“ на ул. „Сава Радулов“ 14. Ще има срещи и в други градове на страната.
Целта е неправителственият сектор заедно с обществото да е подготвено да окаже натиск върху българското правителство и българските евродепутати, за недопускане промяна в политиките относно генетично модифицираните организми.
Социологическите проучвания сочат, че българите доста се интересуват от тази тема и са настроени негативно към ГМО, каза още Ивайло Попов.
По неговите думи на този етап ГМО в България няма и това е благодарение на гражданската активност, която беше проявена преди години. Тогава успяхме много добре да защитим както храните си, така и полетата, каза още Ивайло Попов.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Отличието "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", давана от журналиста Кеворк Кеворкян, взе Даниела Стойнова, кореспондент на Българското национално радио във Варна. При получаването на приза Даниела Стойнова подчерта, че гласовете на всички..
Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Това съобщиха от висшето учебно заведение. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов. Той е един от тримата представители на..
Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..
Министерството на вътрешните работи на Съединените щати обяви, че Мекисканският залив вече ще бъде наричан Американски залив по силата на указ, издаден от американския президент. Промяната на името на залива беше сред предизборните обещания на Доналд Тръмп. Наименованието Мексикански залив се употребява от 16 век. Мексиканската президентка..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..