Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подновиха разкопките на нос Калиакра

Снимката е илюстративна.
Снимка: БТА

Подновиха разкопките на нос Калиакра. Археолози търсят артефакти в района за 17-а поредна година. От днес екипът на доц. д-р Бони Петрунова – директор на Националния исторически музей, е на терена, на който в две поредни години бяха открити забележителни находки.

През август 2018 година под пода на опожарена татарска къща бе открито глинено гърне със средновековно съкровище. То разкри 957 предмета, от които 873 сребърни и 28 златни монети, 11 апликации и катарами, 28 сребърни и бронзови копчета, 11 златни обеци, два пръстена, от които един златен и четири мъниста от скъпоценни камъни и злато. Всички скъпоценности са били укрити в края на XIV в., по време на някое от драматичните нападения над столицата на Добруджанското деспотство. Находката е най-значимата, откривана някога на Калиакра. В момента съкровището може да се види в Двореца в Балчик.

През 2019 година бе открит впечатляващ предмет – пръстен от известния „Калоянов тип“, но с много по-детайлна и изящна украса по халката, изображение на гълъб, надпис и монограм на императорската фамилия в Константинопол. Той бе намерен в един от гробовете на наследник на Палеолозите, Господин на Калиакра и вероятно родственик на Балик и Добротица (известни в историята като владетели на Добруджанския деспотат през XIV век). Уникалната находка разкри името на погребания – Георги, както и знатното му потекло.

„В сектора има голяма непроучена част и тепърва предстоят изненади. Разкопките са в сграда, като засега не знаем с какво предназначение е била тя. Намира се между втората и третата крепостна стена на нос Калиакра“, каза директорът на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев. Той допълни, че заедно с екипа археолози на място ще работят и 10 души, чиито заплати ще бъдат осигурени от община Каварна.

До края на тази седмица ще стане ясно мястото в Каварна, където ще бъдат експонирани пръстенът и ценностите, открити през 2019 година, каза още Георгиев. Още се уточнява какво от богатото погребение ще влезе в експозицията, но пръстенът ще бъде акцент.

Източник: pronewsdobrich.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметник на поета Петър Алипиев поставиха в парка на преводачите "Шандор Петьофи" в Унгария

Бронзов скулптурен портрет  на поета и преводач Петър Алипиев беше поставен и осветен на тържество в къщата-музей на Шандор Петьофи в Унгария на 17 май т.г.. Мемориалният знак е дело на големия арненски скулптор и личен приятел на Петър Алипиев, Альоша Кафеджийски. Памутникът е дарение от Община Варна с  решение Общинския съвет в морската столица...

публикувано на 20.05.25 в 16:34

Като джаз в картина: Ралица Стоицева с изложба живопис във Варна

Изложба живопис представя в Галерия 33 от 5 до 30 юни във Варна Ралица Стоицева. Откриването на експозицията ще бъде от 16 до 19 часа в галерията на ул. "Габрово"2А.  Като джаз в картина – това е усещането, което изниква пред платната на Ралица Стоицева. В нейната нова изложба художничката продължава да развива своя уникален визуален език –..

публикувано на 20.05.25 в 13:42

"Нова българска типография 3"

До 27 май 2025 Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя третото издание на изложбата “Нова българска типография”. Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година.  Включени са над 60 автори от различни области на..

публикувано на 20.05.25 в 10:45

Писателят Коста Радев с голямата награда "Варна"

Писателят Коста Радев е носителят на голямата награда „Варна“ за 2025 година. Решението беше взето от Общинския съвет на 24 април с пълно мнозинство. Коста Радев е отличен за цялостно творчество. Той е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги. Коста Радев е роден на 26 септември 1946 г. в София. Завършва българска филология в..

публикувано на 20.05.25 в 10:36
Знаме на 46-ти Пехотен Добрички полк

Изложба разказва за първи път историята на 46-ти Пехотен Добрички полк

Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..

публикувано на 17.05.25 в 15:34

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 17.05.25 в 08:35

ММФ "Варненско лято" с амбициозна програма в навечерието на своята 100-годишнина

От 21 юни до 17 септември жителите и гостите на Варна ще се насладят на изпълнения на европейски оркестри и световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и утвърдени български музиканти.  Откриването на фестивала "Варненско лято" ще бъде под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор..

публикувано на 16.05.25 в 14:02