Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатата история на военната фотография, запечатала и дни като днешния

Военен фотограф е "запечатал" моментът от влизането на българската армия в Добруджа.

Обичайно, в дни като днешният 22 септември обръщаме поглед и към историята. Акцентът ни днес ще е малко по-различен, защото ще ви срещнем с Георги Генчев - дългогодишен фотограф и кореспондент на БТА, и неговите проучвания за зараждането на военната фотография у нас. Тя, както много други неща в историята се заражда в нашия край, когато Варна се оказва спирка в предаването на военните фотографии от времето на Кримската война от бойните полета край Балаклава в Крим към британските вестници.

Истинската военна фотография в България обаче се заражда в първите две сериозни войни, в които страната ни участва - Балканската и Междусъюзническата. 

През Първата световна война, която оказва се е най-сниматата и най-либералната за фотографите, всяка военна част е имала назначен на щат фотограф и художник. Снимки от военния живот обаче са правили и редица редови военни. Официално около 300 са били военните фотографи и наблюдатели от въздуха (познати днес като аерофотографи) тогава. Трима от тях са свързали част от живота си с Варна, а с варненски адрес като военен художник е бил и известният Константин Щъркелов.

Още за прелюбопитните и непознати моменти от тази част от историята ни може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ориент експрес" отново бе посрещнат във Варна (СНИМКИ)

Легендарният влак "Ориент експрес" днес пристигна отново във Варна. Луксозната композиция бе посрещната на жп гарата в морската столица малко след 17:00 часа.  Историческият влак пътува от 1883 година по линията Париж - Истанбул. Преди Втората световна война по време на преминаването му през България той е управляван лично от цар Борис Трети...

публикувано на 30.09.25 в 18:50

Варна домакинства фестивала "Пагур", организират лекции и майсторски класове с вход свободен

От 1 до 5 октомври 2025 г. курортен комплекс Златни пясъци ще бъде домакин на фестивала "Пагур", който ще събере млади готвачи, бармани, сладкари и сервитьори в международен празник на кулинарията и гостоприемството. Форумът обещава да бъде повече от кулинарно събитие – мост между образованието и бизнеса, възможност за нови партньорства и бъдещи..

публикувано на 30.09.25 в 12:31
Облачно море

Променлива облачност, на места са възможни превалявания

Днес ще има променлива облачност. Около и след обяд по-значителни увеличения на облачността ще има над крайните североизточни райони, там на места е възможно да превали слабо. Ще духа слаб до умерен вятър от северозапад. Максималните температури ще са между 16° и 21°, за Варна - максимална около 20°. Вълнение на морето около 2 бала. Температура на..

публикувано на 30.09.25 в 08:21

Навръх 106-ия си рожден ден варненката Евдокия Чочева: Пожелавам си 110-годишен юбилей и мир по света

На 29 септември тази година най-възрастната жителка на Варна Евдокия Чочева навърши 106 години. Тя е родена и израснала в сърцето на града - в Гръцката махала, в близост до един от най-старите храмове в града "Св. Параскева". Отгледала е син и дъщеря, а днес се радва на внуци и правнуци, които живеят в Швейцария и далечна Канада.  Работила е като..

публикувано на 29.09.25 в 17:02

Лесна работа: Кафето

Започва много хубава нова седмица. В нея ще има дни, посветени на поезията, музиката, архитектите. Ще отбележим световния ден на животните, на обичта и внимателното отношение към тях. Ще изпратим този прелестен месец септември, от който ни остава само още глътка и вдъхновено ще отворим вратите на октомври, с нови планове, цели, очаквания и..

публикувано на 29.09.25 в 17:00

Технически университет - Варна откри новата учебна година

Над 1250 първокурсници се oбучават през новата учебна година в Техническия университет във Варна по 36 специалности. Над 200 са бъдещите магистри, върви записването и на близо 200 чуждестранни студенти. Това съобщи ректорът на учебното заведение професор Драгомир Пламенов. 

публикувано на 29.09.25 в 15:11

Варненският свободен университет откри академичната година

С тържествена церемония във вътрешния парк Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ официално даде начало на новата академична 2025/2026 година. Тази година университетът отбелязва три значими годишнини – 35 години от своето създаване, 30 години от дипломирането на първия випуск и 30 години от основаването на Студентския съвет. Към..

публикувано на 29.09.25 в 14:29