Когато работниците и служителите не са ограничавани с работно време, те стават по-лоялни, по-работоспособни и по-продуктивни. Изводът е на доц. Христина Благойчева от Икономически университет-Варна. Работата в режим „home office” у нас все още не е регламентирана, тъй като в различна степен може да се въведе цифровизация за различните дейности. Доц. Благойчева представя положителни примери от бизнеса:
„През 1980 година 21-годишният Рикардо Семлер се връща в Бразилия и поема бизнеса на баща си. Пет години след това той се разболява от стрес и напрежение в стремежа си да се докаже и да развива компанията. Това го кара да се замисли какво ли става с работниците му, след като самият той може така да се разболее. Заради това прави революционен обрат във фирмата си, като дава право на служителите си да не се съобразяват с работното време. Резултатът – от 4 милиона долара през 1981 година през 2004 година стойността на компанията вече е 1 милиард долара.”
Компанията за стрийминг услуги NETFLIX също дава право на работниците си да работят от вкъщи. Резултатът - от 682 милиона долара през 2005 година, годишният приход на компанията достига 15.8 млрда долара през 2018 година. Това е още един пример за корпоративна социална отговорност. Практиката показва, че е изключително печеливша както за работниците, така и за самата компания:
"Около 9% от компаниите по света вече предлагат такива договорености. У нас предимно чуждестранните компании развиват корпоративна социална отговорност. България е разработила Стратегия за корпоративна социална отговорност 2019 – 2023 година, а добрите практики са представени на сайта на Министерството на труда и социалната политика."
Чуйте повече в прикачения файл:
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..
Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..