31 години по-късно майсторът на обектива Александър Николов връща лентата на историята към началото на промените в България – събитията, които започнаха на 10 ноември 1989 г. с падането на Тодор Живков. В изложбата си „10 ноември и след това“ той събира свои документални кадри от първите митинги във Варна, запечатали атмосферата на бурното време, ентусиазма и надеждата на хората.
„Спомените ми от това време са ярки – споделя Александър Николов, - това, което се случи, не беше очаквано за масата от хората. Започнаха импровизираните митинги и аз като фотограф бях провокиран да уловя моментите. В началото, като вдигнеш фотоапарата, много хора си криеха лицата, после се промениха, станаха други – заредени с енергия и радост.
Всеки фотограф си има свое усещане за събитието, моето усещане е в тези кадри. Заедно с приятели бях в екипа на д-р Чирков и бях ангажиран отвътре в работата на СДС, имаше и други мои колеги, които присъстваха, снимахме много, запечатвахме атмосферата на времето. И това продължи и на първите успешни избори. Помня, че след тях всички бяха пияни от радост – Христо Кирчев обяви: „Зона Варна, свободна от комунизъм“, а ние вярвахме, че до 5 години всичко лошо ще свърши.
Но ето че хората и сега протестират навън. Сега знаем, че събитията са били режисирани, знаем, че беше фарс, но ние участвахме с много искреност и надежда.“
Изложбата ще бъде експонирана от 17 ноември в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Всички фотографии от нея заедно с още над 100 кадъра могат да се видят от днес в албума на Александър Николов във Фейсбук.
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..