Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На чаша чай в далечен Китай

В международния ден на чая сядаме на чаша чай с Анита Цекова. Тя бе специален гост в туристическото предаване "Хоризонти" на Радио Варна с водещ Иван Симеонов. Анита Цекова е от Варна, но от години живее със семейството си в Китай. За китайската чаена церемония говори като за философия и начин на живот.  Разказва за специфичния вид китайски чай "Pu erh", който е нито зелен, нито черен и се произвежда основно в южната китайска провинция Юннан. Името си получава от района, от където традиционно се е разпространявал за продажба из страната. Той е сред скъпите чайове, а колкото е по-стар, толкова цената му е по-висока.  С Анита Цекова разговаря Иван Симеонов, а посвещението ни в тайните на чаената церемония започва така....

Вземаш от чая, който често е на пита, а не насипен. Отделяш листата и първата гореща вода се излива. Втората вода вече може да се пие. Всяка следваща е с по-наситен вкус. Има една четка, с която можеш да галиш чайника, което също е част от изживяването. Общо взето колкото по-естествено и опростено е всичко, толкова по-добре. В най-добрия случай даже е навън. Церемонията има за цел да пречисти сетивата т.е. слушането на водата как кипи, уханието на чая, цвета на чая. Всички тези неща допринасят за създаването на една атмосфера. Това е време на затишие, в което хората да обърнат внимание на средата, която ги заобикаля. Наистина е философия.

И не добавяме нищо...

Да, към чая не добавяме нищо.

Има ли го в някакъв инстант вариант или това е далеч от китайското разбиране за живота?

Има чайове които са и насипни. В Китай има гореща вода навсякъде и затова е много лесно наистина.

Това могат да си го позволят почти всички китайци, нали? Не е нещо недостъпно.

Има различни видове чайове, които са отлежавали дълго време. Един от чайовете е 16 годишен, има още чай на императора. Но има чайове, които са достъпни.

Самата дума чай идва от китайския език. Какво повече можеш да ни разкажеш?

Да, така е от китайската дума „ча“. Това, което ние пием са билкови отвари. Иначе чаят е едно растение. Разликата е в обработката на листата. Зеленият чай е пресен. "Pu-erh" е ферментирал чай. Той е като виното. Колкото повече стои, толкова по-наситен става вкусът. Обработката променя видовете чай.

Има ли традиция кога се пие чаят? Сутрин или вечер, преди или след храна?

Зеленият чай е охлаждащ и е подходящ за лятото, а черният чай е подходящ за зимата. Всички чайове имат детоксикиращ ефект.

Можем ли да кажем, че чаят е начин на живот в Китай?

Част от ежедневието на всеки китаец в продължение на хилядолетия. В ежедневието те си ходят с термочаши.

Как стигна до Китай? Разкажи ми твоята история.

Семейството ми живее в Китай от 1989 година.

Какво ти даде Китай?

Да се докосна до тази култура, за начина по който хората гледат на света, на малките неща, да видя видя хора, които живеят и са живели с традиции стотици години назад с традиция и култура, която пазят и тачат. Има много детайли, което всъщност и за чая е много важно. Така например различните видове вода също допринасят за вкусовите качества на чая и ги променят. За това чаената церемония е пример за това, как можеш да усетиш тази философия.

Цялото интервю на Иван Симеонов с Анита Цекова можете да чуете тук:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой е професор Чирков?

Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..

публикувано на 29.04.25 в 17:57

Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас  БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..

обновено на 29.04.25 в 14:05

Отбелязваме Международния ден на танца

На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност.  В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..

публикувано на 29.04.25 в 08:35

Алея на здравето и ученически крос срещу дрогата през май в Балчик

Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..

публикувано на 29.04.25 в 08:19

Лесна работа: Австралийското приключение на капитан Кук

Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 28.04.25 в 16:27
Египетски лешояд

Провадийци в очакване да се излюпи първото египетско лешоядче за това лято

За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера.  Сътрудници на Българското дружество за..

публикувано на 28.04.25 в 16:24