Много хора посрещат новата година с чаша в ръка и фойерверки, но има държави, където празникът е по-странен. Някои горят чучела, други чупят чинии или хвърлят столове през прозореца, пише в. "Мирър".
Чинии чупят не само гърците, за които това е обичай на празник, но и датчаните. Северняците обаче ги запращат по входните врати на роднини и приятели на 31 декември.
Еквадорците горят чучела, пълни с хартия, в полунощ на 31 декември, за да унищожат така всичко лошо, което се е случило през изминалата година. Те изгарят и и снимки на неща, които олицетворяват отиващата си година.
В Япония звънят с камбани 108 пъти. Това е будистка традиция, за която се смята, че унищожава всички човешки грехове. Там се смята, че е на късмет човек да се усмихва или да се смее, когато настъпва новата година.
За да е богата новата година, филипинците се заобикалят с кръгли неща. Те ядат грозде, държат монети в джобовете си, носят дрехи на точки.
Мебели през прозорците, и дори от балконите, изхвърлят италианците. Това символизира ново начало. За да избягнат инциденти много хора вече предпочитат да изхвърлят меки предмети.
В някои южноамерикански държави като Мексико, Боливия и Бразилия щастието през новата година се определя от цвета на носеното на празника бельо. Тези, които искат да намерят любов, залагат на червените гащи, а търсещите богатство - на жълтите. Прозаичното бяло бельо е за хората, които искат мир.
Аржентинците режат старите си документи и ги изхвърлят през прозореца на обяд на 31 декември. Обичаят символизира загърбване на миналото.
Румънските селяни говорят с животните си. Ако те им отговорят, ще имат късмет през новата година.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..