Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книжната двулевка си отива - с какво ще я запомним

Банкнотата от 2 лева излиза от обращение поетапно, от началото на тази година. Ако са ни останали хартиени двулевки, можем да ги обменим по номинал за монети в касовите центрове на БНБ без краен срок и такси, категорични са от Централната банка.
Виолетовата банкнота с лика на Паисий Хилендарски беше пусната за първи път през 1999 година и замени банкнотите от 2 000 лева при деноминацията на българския лев през същата година. На тях беше ликът на майстор Колю Фичето.

През 2015 години БНБ пусна в обращение паралелно и монета със същия номинал, на която отново е изобразен Отец Паисий. Стана ясно и, че металната двулевка постепенно да замени хартиената, защото металът има по-дълъг живот. Да чуем как приемат това варненци:


Това вече ни е познато с банкнотата от 1 лев. 

Остават единствено монетите от два леваДвулевката, обаче е една от най-емблематичните български банкноти.  

Първата е от 1916 година и е била в употреба 8 години.

Дълго време след това двата лева са на монети.  

До 1962 година. До появата на онази зелена банкнота с гроздоберачката. Това е банкнотата, която може да бъде определена като „народна“. Девойката Кина Гърбова от Сухиндол е единственият човек от народа, появявал се върху социалистическа банкнота. 

Тя излиза от обращение през 1996 година. 

Една от най-дълго останалите в обращение банкноти 

Това е една от най-дълго останалите в обращение банкноти – 34-ри години.  

Един лев днес е повече отколкото един лев утре

Както знаем, обаче ценността на валутата зависи не от нейната форма и цвят, а от нейната покупателна способност, а инфлацията не подминава и българския лев. И тук стигаме до известния икономически закон, който гласи, че един лев днес е повече отколкото един лев утре.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45

Варненски ученици сред победителите в конкурс на Националното космическо общество в САЩ

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ,  съобщава БНР.  Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..

публикувано на 10.02.25 в 10:50

Променя ли се трайно климатът във Варна?

Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..

публикувано на 10.02.25 в 10:36

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29