Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В бизнеса, както и в брака, е по-добре да си моногамен

| обновено на 13.01.21 в 07:08

Макар и във време на криза, не бива да забравяме, че подобни времена са и едни от най-подходящите за стартиране на бизнес. Още повече, че след последната година видяхме, че голяма част, включително и от най-успешните бизнеси могат и се управляват само online.

На практика, пандемията ни "вкара" в нещо, за което в последните няколко години само се говореше - дигитализацията във всички сфери, вкл. бизнес, образование, медицина, администрация (е, в последната са доста компромиси). Това коментира Николай Петканов, основател и съосновател в няколко start up компании и с 25+ години опит в сферите на предприемачеството, продажбите, маркетинга и личната мотивация. Зад гърба си има и няколко специализации в Германия, Великобритания и Съединените щати. 

Много е лесно понастоящем да стартираш онлайн бизнес и особено т.нар. "бизнес в раница", при който е нужен само лаптоп, добра интернет свързаност, разбира се, добра идея и много работа, категоричен е той.

Перфектният онлайн бизнес трябва да бъде лесен за стартиране, да не изисква голяма инвестиция, да не изисква сериозни технически умения, да не отнема много от времето ви и да сте убедени, че ще ви докара доходи.
Настоящите предприемачи обаче трябва да помнят и да приемат, че бизнесът е като брака. "Обвързваш се и край! Трябва да си яко моногамен, за да успееш. Всяко разсейване и разиграване в края на краищата води до там, основният ти бизнес да се сгромоляса", обяснява Петканов.
Пандемията показа и как практически можем да приложим стратегията "син океан". Промени и кризи има постоянно, циклични са, след всяка се изискват една - две години за наместване на ситуацията, допълва още Николай Петканов.

За стартирането на "бизнес в раница" и приложението на стратегията "син океан", може да чуете в  звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00