Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идва ли краят на културата "винаги на линия"

Правото на откъсване от работната среда е основно право, което позволява на работниците да се въздържат от участие в свързани с работата задачи извън работното време, включително празници и други видове отпуск, коментира пред Радио Варна адвокат Андрей Александров. Той припомня, че у нас е прието трудовите задължения да се изпълняват в рамките на установеното работно време. В Кодекса на труда обаче има два раздела, които трябва да се подобрят - регламентите за надомната работа и работата от разстояние, приети преди да настъпи епидемичната обстановка. Днес, когато масово се прилага работа в режим "home office ", коригирането им е наложително: 

"В частта за работата от разстояние има една проблемна разпоредба, на която десетки пъти е било обръщано внимание в правната теория. Давани са призиви да се преосмисли това законодателно решение и да се отмени тази разпоредба. Това е алинея на член 107 л от Кодекса на труда, която казва, че работникът или служителят, извършващ работа от разстояние, сам организира своето работно време, така че да е на разположение и да работи във времето, в което работодателят и неговите търговски партньори са в комуникационна връзка. Това е очевидно отстъпление от всички норми и минимални стандарти за спазване на работното време. Ако работодателят има чуждестранни партньори от САЩ, то те ще са в комуникационна връзка през нощта, т.е. очаква се служителят да полага и нощен труд. Ако работи с търговски партньори от цял свят, практически денонощно трябва да е на разположение."

Александров смята, че работниците трябва да имат правото да изключват цифровите си служебни устройства извън работното време, както и да бъдат определени минимални изисквания за работа от дома.  Нужни са и гаранции, че те няма да бъдат подложени на дискриминация, критика, уволнение или други неблагоприятни действия от страна на работодателите си. Според оповестено преди дни европейско изследване използването на цифрови ресурси за служебни цели доведе до културата „винаги на линия“, което има отрицателно въздействие върху равновесието между професионалния и личния живот на служителите. Въпреки че работата от дома изигра важна роля за запазване на работни места по време на кризата с COVID-19, съчетаването на дълго работно време и по-високи изисквания води до  случаи на тревожност и  проблеми, свързани с физическото и психичното здраве.

Цялото интервю с Андрей Александров чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почивните дни през април и май – как да ги удължим с отпуск

Още тази седмица започва поредицата от пролетни празници (в събота - 12 април е Лазаровден, а неделя - 13 април е Цветница) и остават точно 10 дни до най-големия от тях – Великден (20 април). С наближаването на тези светли празници съвсем естествено възникват и въпросите кога точно ще се почива и има ли възможност да се направи подходяща комбинация за..

публикувано на 10.04.25 в 09:28

Етнографският музей в Бургас показва на живо „киченето“ на Еркечка лазарка

В навечерието на Лазаровден - този петък, 11 април, Етнографският музей в Бургас, заедно със самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“, ще представят обичая „Лазари“. Уникална възможност за посетителите да научат „от извора“ повече за лазаруването в планинското село Еркеч, което има своите уникални различия, лазарски песни и хорá...

публикувано на 10.04.25 в 08:45

4 здравословни храни, които помагат за предотвратяване на рак

Балансираният хранителен режим, който дава предимство на растителни храни като пълнозърнести храни и бобови растения, като същевременно ограничава червеното месо и преработените храни, може да изиграе ключова роля за намаляване на риска от рак. Въпреки че ракът се влияе от няколко фактора – диета, генетика и околна среда – здравословният начин на живот..

публикувано на 10.04.25 в 08:29

Затварят единия от басейните на комплекс "Приморски" във Варна

От 10 до 22 април 2025 г. включително басейн „Юлиян Русев“ в ПК „Приморски“ ще бъде затворен за планирана ежегодна профилактика, съобщават от ОП „Спорт-Варна“.  Дейностите са съгласно Инструкция №34 за хигиената на спортните обекти и екипировка. От общинското предприятие информират още, че във връзка с предстоящия празник Възкресение Христово на..

публикувано на 10.04.25 в 08:25
Александър Александров

Български капитан е предложен за награда от Международната морска организация

Капитан Тодор Тодоров е българската номинация за носител на наградата за проявена изключителна храброст на море. Тя се връчва от Международната морска организация /IMO/. Номинацията на капитан Тодоров е по иницатива на капитан далечно плаване Александър Александров – посланик на добра воля в IMO. За морското предаване Александров уточни, че..

публикувано на 10.04.25 в 06:29

Пеликанът Стойчо се завърна (ВИДЕО)

Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..

обновено на 09.04.25 в 14:49

Как се справят с новия си живот украинците в Добрич

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..

публикувано на 09.04.25 в 10:18