Пламена Милева, един от най-добрите подводни фотографи у нас, е родена във Варна.
През 2001 година завършва факултета по Изкуства към Великотърновския университет „ Св. Св. Кирил Методий“. Имено тази художествена база изиграва своето възлово значение в светоусещането й като творец.
Пламена споделя, че нейният вътрешен свят винаги е бил приказен и красив. Затова и подводната фотография по-късно се появява като перфектен изказ на тази творческа потребност за създаване на красота.
„Във водата светлината рисува сенки като в живописна картина, човешката фигурата изпада в безтегловност и хармонично с целия подводен свят се свързва с необичайната мистичност. Приказните сюжети са своеобразен опит за моето бягство от действителността, в свят различен от този, в който живея, за да запазя духа си на творец.“
Дебютът в подводната фотография Пламена Милева поставя преди 10 години, когато най-трепетните си чувства като майка запечатва в подводна басейнова фотосесия с тримесечния си син. Именно този тип фотография се оказва най-голямото предизвикателство, признава тя, което в последствие й донася над 50 приза в световни конкурси.
Първите подводни фотографии, които тя заснема са направени на принципа на апнея (с поемане и задържане на дъха) в Черно море – България, Гърция и Турция.
2013 година тя печели първо място в престижния конкурс за подводна фотография Ocean Art, със снимка с модел, заснета в нашето Черно море. За да продължи да се развива и снима в дълбоки води по света, Пламена става сертифициран водолаз по системата Padi. Същата година участва в Световен конкурс по подводна фотография, който се осъществява в реално време в Ейлат, Израел и печели трето място в категорията с модел със сет от 5 снимки, както и специалната награда на кмета на града за нейната снимка с „Космическа медуза“. За тази композицията тя се готви месеци наред преди състезанието. Подготвя стайлинг с вградено лед осветление, което да имитира биолуминесценцията на медузите нощем. В конкурса, Пламена осъществява и своите първи дълбочинни фотосесии с модел на около 18 метра, а мястото е потъналият кораб Satil Wreck.
2015 година Пламена Милева заминава за Тенерифе, Канарски острови. В продължение на няколко месеца тя осъществява серия от подводни фотосесии с най-успешния си модел Jessica Aristi. Сред тях са снимки с костенурки, скатове, в подводни пещери и на потънали кораби.
Зад красивите фотографии тя твърди, че се крие успешната работа на един цял екип и специално благодари на половинката си Юлиян Недев, който първи в България започва да се занимава с подводна модна фотография.
„Най-голямото предизвикателство се оказа сесията с модел в сватбени одежди, коленичил в молитвена поза пред статуята на Virgendel Carmen, потопена на 32,70 метра дълбочина на остров Тенерифе“, казва тя. „Сбъднах една от поредните свои подводни мечти без да предполагам, че тази сесия ще се окаже за момента и най-дълбоката направена такава в света", разказва Пламена.
Богатата флора и фауна на Тенерифе дават възможност на Пламена да обогати познанията си извън сферата на фотографията с модел. Тя снима красотата на Тенерифе в „света на мълчанието“ и тези снимки в последствие също печелят много призови места в световни конкурси.
Към Тенерифе тя се връща още веднъж през следващите години. Следват пътешествия и още много нови подводни фотографии в Египет, Бали, Гърция, Кипър и по нашето Черноморие. Сред българските подводни модели Ина Димитрова ( жената с втори в света резултат по дълбочинно техническо гмуркане), е сред нейните любими.
Днес подводна фотографска страст Пламена Милева често пъти обвързва с поръчкови имиджови фотосесии на модни брандове и частни клиенти за сватбени, артистични, бременни или детски фотосесии.
Само за последната 2020 година, Пламена обогатява колекцията си с още 3 престижни световни отличия:
Първо място в състезанието по подводна фотография - Ocean Geographic с фотография на много рядко създание наречено Pyrosoma Atlanticum, заснето във водите на остров Тенерифе.
Следва първо място за фотография с модел в състезанието Underwater Photo Marathon. А в Donostia-SanSebastián в Испания за сет от снимки тя печели призът за най-добра жена подводен фотограф.
Снимки: Пламена Милева - личен архив
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..