Европейският парламент поиска „правото на изключване от работа“ да бъде регламентирано като законно право в Европейския съюз. т.е да отпадне необходимостта да отговаряме на обаждания и съобщения извън работното си време. А това означава край на т.нар. принцип „винаги на разположение“. Пред своите колеги в пленарна зала малтийският евродепутат от "Прогресивния алианс на социалисти и демократи" Алекс Аджус Салиба представи идеята за законодателно предложение като подчерта предимствата и ползите от дигитализацията, но и негативните последствия от нея. Удължено работно време и често размиване на границата между личен и професионален живот по думите му на практика означават нарушаване на основни права на работниците. Салиба нарече образно случващото се дигитално затлъстяване, а хората жертви на своите компютри и смартфони.
Всички познаваме чувството винаги да сме под натиск да проверяваме имейли, които изискват нашето незабавно внимание и отговор. Пандемията промени коренно начина ни на работа и поради това трябва да актуализираме правилата си. По време на локдауна всеки трети работник работеше от вкъщи. И това спаси безброй животи, но много работници страдат от вредните странични ефекти като изолация, умора, депресия, прегаряне, мускулни или очни заболявания.
Франция се счита за пионер на ЕС в законното признаване правото на изключване. То е регламентирано със закон през 2016 г. и е част от Френския трудов кодекс. В него се казва, че за всяка електронна комуникация извън посоченото работно време работникът трябва да бъде компенсиран. Французинът Жил Лебретон от "Идентичност и демокрация" се похвали с примера на своята държава и го нарече вдъхновение за всички в Европа. Но в същото време се обяви против приемането на обща европейска директива с аргумента, че правото на изключване трябва да бъде регламентирано от всяка отделна държава-членка.
Неговият съпартиец Райл Гидо също бе категоричен, че това не е работа на европарламента, а проблемът трябва да се решава на национално ниво от социалните партньори. Аргументът - разлика в пазарите на труда и вече съществуващите местни правила. За приспособяване към специфичните нужди в различните национални и регионални сектори призова и докладчикът Сабила. В отговор на това обаче ресорният комисар по заетост и социални права Никола Шмидт бе категоричен, че европейският социален модел означава правото на изключване да важи за всички европейски граждани, а не само за определени работници в някои страни.
Хората не са роботи. Хората имат лимит. Така че, ако искате да имате по-добра производителност, не можете просто да ангажирате хората по 24 часа в денонощието и седем дни в седмицата. За това мисля, че правото на изключване има важен принос, както икономически, така и социален.
От 2003 година насам в Европа съществува директива за работното време, която регламентира времето за работа и времето за почивка. Решенията при съдебни спорове се позовават именно на нея, а установената съдебна практика също възприема времето в режим на готовност на работника у дома като реално работно време. Мотивът на съда е, че работникът е длъжен да отговори веднага при необходимост. Законодателен акт, в който изрично да се подчертава правото на изключване обаче до момента не съществува.
Именно този аргумент обаче предизвика и дебат в пленарна зала. Според полския депутат от групата на "Европейските консерватори и реформисти" Беата Шидло при наличие на общоевропейска директива и национално законодателство за работното време, въвеждането на нови законови правила би означавало опит за свръхрегулация. Затова Шидло предложи да бъдат преразгледани вече съществуващите правила и да се намери отговор на въпроса защо те не работят.
Може би си струва да разгледаме правилата, които вече са в сила, и да помислим защо не работят, защо служителите нямат шанс тази директива от 2003 г. да ги защити, а е необходимо да се създава друг закон.
Естонският евродепутат от "Реню" Яна Тоом разказа личната си история на самотна майка с три деца, която е трябвало да гради кариера в същите условия денонощно, а по-късно да изисква подобна отдаденост и от тези, с които работи. По този начин тя подчерта огромната разлика между съществуващото на хартия, неговото приложение от страна на работодателите и изборът от страна на работниците. Много често резултат от доброзорния натиск на икономическата принуда. За това е важно да се гарантира, че работниците няма да бъдат подложени на дискриминация, критика, уволнение или други неблагоприятни действия от страна на работодателите.
Към това Марк Ангел от "Прогресивния алианс на социалисти и демократи" добави още един аспект - правото на изключване се отнася до всички работници, а не само до тези, които работят от вкъщи. От увеличеното работно време и то без допълнителни доходи или компенсаторна почивка са засегнати всички.
На 3 декември (вторник) ще се извършват резитби на сухи и опасни дървета на две улици в район „Приморски“, информират еколози от кметството. Дейностите са планирани след направено изследване с резистограф и издадени изрични заповеди за премахване. Първата резитба ще се извършва между 8:30 - 13:00 часа на бул. „Осми Приморски полк“ N139 (китайската..
Днес ГЕРБ-СДС ще оттегли кандидатурата за председател на 51-ото Народно събрание на Рая Назарян, съобщи Бойко Борисов. На въпрос ще се разплете ли възела в пленарна зала днес, Борисов отговори, че ще се опитат. Лидерът на ГЕРБ коментира, че ако БСП-Обединена левица съберат мнозинство, извън Възраждане и Ново начало на балотажа, ГЕРБ-СДС ще ги..
Парламентът на Австралия прие окончателно забраната за достъп до социалните мрежи на деца под 16-годишна възраст. Законът задължава собствениците на платформи като "Инстаграм", "Фейсбук", "ТикТок" и "Екс" да ограничат достъпа на непълнолетните, предаде БНР. В противен случай ще бъдат глобявани, като санкцията може да достигне 33 милиона щатски..
22 малки кученца до 2-месечна възраст са част от обитателите в Общинския приют в Каменар, които очакват да бъдат осиновени. Условията, които трябва да им бъдат предоставени от екипа, са по-специфични, а кученцата имат нужда от дом, дори само приемен дом, коментираха за Радио Варна Виктория Харизанова от "Ротаракт клуб-Варна" и Христина Мирчева,..
Кметът на Варна Благомир Коцев инспектира днес ремонтните дейности в местността Пчелина. С пост във Фейсбук той обяви, че от следващата седмица започва работа по улица "Прилеп" в участъка от разклона за Пчелина до разклона след ул. "Лале". Коцев припомни за временното спиране на дейностите там заради коригирането с 1 метър на проекта за улицата. С два..
Една от индикациите, че нещо не е наред при продажбата на намалени стоки, част от Черния петък, от сайтове, които не познаваме добре, е търговците да не дават опция за тест и преглед. Това предупреди за Радио Варна Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". Тя съобщи за съвсем скорошен случай за възрастна жена, която е решила да поръча от..
След като седем пъти народните представители не успяха да изберат председател на парламента, днес от 11 часа ще бъде направен пореден опит. Ако няма нови предложения, отново е възможен балотаж между Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, съобщава БНР. Вчера три гласа не достигнаха, за да бъде избран Силви Кирилов. От "Продължаваме..