Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Йонко Кунчев: Методът за идентификация на престъпници чрез изземване на миризми е сериозно подценен в България

Проф. д.ю.н. Йонко Кунчев е едно от големите имена в българската криминалистика с богат практически, изследователски и преподавателски опит. Той има огромен принос за повишаване нивото на криминалистическата подготовка на студентите от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”. В момента е декан на Юридическия факултет и ръководител на магистърската програма „Съдебни експертизи”. Наскоро излезе от печат вторият том на монографията му „Курс по криминалистика”. В интервю за Радио Варна, проф. Кунчев каза, че в книгата са включени четири фундаментални за криминалистическата наука теории – за следите, диагностиката, диференциацията и идентификацията.

Одорологична идентификация

Той обръща особено внимание на одорологичната идентификация на извършители на престъпления. По думите му, одорологичният метод, който представлява изземването на миризма от дадено място или предмет, е изключително подценяван в България.

„Тенденцията е методът да остане в историята, защото редица одорологични лаборатории в страната са вече закрити, включително и Националната одорологична лаборатория. Причината е, че много от магистратите вече не признават доказателственото значение на резултата от одорологичната експертиза”, каза проф. Йонко Кунчев и допълни, че не го признават, защото не познават добре същността на този метод.

„Затова във втория том на Курса по криминалистика съм отделил цяла глава на одорологичната идентификация и параграф за одорологичните следи”, поясни още авторът.

Той е посочил и гаранциите за достоверност на този вид експертиза, основани на съдебната практика и тълкувания на Върховния касационен съд.

„Подценяването на одорологичната идентификация, означава че се пропускат възможности за разкриване на обективната истина. И тук възниква въпросът, ако се игнорира този метод, дали органите на досъдебното производство и съда, са изпълнили произтичащото от чл. 13, ал.1 от НПК задължение да вземат всички мерки за разкриване на обективната истина в наказателния процес? Няма как да игнорираш един метод и да казваш, че си взел всички мерки”, каза проф. Йонко Кунчев. 

Той се надява именно с Курса по криминалистика да помогне за възраждането на одорологичната идентификация.

Очаква се следващият том да излезе през януари догодина. Ще има и четвърто издание на монографията.

Интересът към криминалистиката

Проф. Йонко Кунчев изрази задоволството си от факта, че в последните години криминалистическата наука се радва на огромен интерес от страна на студентите.

„Криминалистиката е пряко свързана с практиката. В нашия университет, практическите обучения се провеждат в двата специализирани кабинета”, поясни деканът на Юридическия факултет. Според него, така се дава възможност на студентите да приложат практически методите за събиране и изследване на доказателства.

Възможностите за реализация

„Най-често студентите, завършили специалностите „Криминалистика” и „Защита на национална сигурност”, след това намират реализация в службите за сигурност и системата на МВР”, поясни проф. Кунчев и допълни, че кандидатстват за работа на общо основание, а не с преференции, за разлика от завършилите Академията на МВР.

„Подготовката, която срудентите получават в нашия университет, не отстъпва с нищо на тази на техните колеги от академията. Не е нормално студент, който е преминал 4-годишно обучение в университета, да трябва да минава наново 6 или 9-месечен курс при постъпване на работа в системата. Това не е финансово рентабилно за държавата. Нека ръководители от министеството да идват във Варна и да си подбират най-добрите кадри. Това ще е от полза и за двете страни”, каза още проф. Йонко Кунчев.  

Студентите проявяват голям интерес и към комплексната магистърска програма „Съдебни експертизи”, чийто ръководител е проф. Кунчев.

Предизвикателствата пред професията

Според него, предизвикателствата пред професията на криминалистите са много, особено с напредването на технологиите.

„Дигитализацията в областта на криминалистиката се развива много бързо и динамично. Технологиите помагат за разкриването на престъпления, но да не забравяме, че могат да послужат и за извършване на престъпления. Затова сме свидетели на едно постоянно „състезание” между извършителите и разследващите органи”, поясни проф. Йонко Кунчев.

Чуйте цялото интервю на Иван Барбов с проф. Йонко Кунчев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05