Наближава 1-ви март - Баба Марта. Приели сме този празник като традиция и бързаме да осигурим мартенички за близки и приятели. Каква е силата на мартеницата обаче и що е то родова мартеница?
В миналото мартеницата не е била украшение, а амулет, който се е изработвал от жената в семейството. В него тя е вплитала своята енергия и е наричала за здраве и сила всяка плетеница, с която щяла да закичи домочадието. Някога всеки дом, всяка къща е имала своя мартеница. Мартеницата била голяма и задължително направена от вълна. Към нея се слагали подкови за късмет, хлопки, мъниста. Приличали на шарените пискюли, които могат да се видят по теглещите каруците коне. Тези мартеници се наричали родови мартеници, разказа за Радио Варна майсторката на мартеници Женя Райкова от Варна.
Когато в един дом има дете, то порасне, и дойде времето да създаде в нов дом свое семейство, има обичай да се прави обред на Баба Марта. Родителите на новозадоменото дете носят в неговия нов дом старата родова мартеница и една нова. Двете мартеници, старата и новата, се завързват една до друга. През първата година от живота в новия дом двете мартеници трябва да останат заедно. По този начин се предава обичта, паметта и силата на рода.
Родовата мартеница се изважда всяка година на 1 март и стои поне 9 дни преди да я приберете, но има традиция, че е и целогодишна, разказа още Женя Райкова. Цените на родовите мартеници варират от 4-5 лв. за малките и стигат до 45-50 лв. за големите, богато украсени мартеници, подходящи за дом и офис.
Поверието гласи, че когато видят щъркел младите взимат старата родова мартеница и я връзват задължително на плодно дърво, за да даде плод обичта им. Новата мартеница остава при тях, за да се грижат за нея и да я предадат на своите рожби.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..