В последните години т.нар. емоционална интелигентност (EQ) стана част от разбирането ни за света. Свързваме го предимно с умението да разбираме и възприемаме емоциите и емоционалното състояние на хората. Като при това, високият IQ не винаги означава и високо ниво на разбиране на емоциите.
И макар стереотипно да свързваме емоционалната интелигентност предимно със социалната сфера, тя се оказва доста търсена и предпочитана и в областта на бизнеса. Всъщност, тя дори е задължителна за добрата работна среда, а вече и доста търсена в сфери, традиционно приемани за консервативни - банково дело, финанси, политика, мениджмънт...
Причината е във факта, че всички бизнеси са това, което са, защото се базират и са свързани с човешкия фактор. Колкото и да сме дигитализирани и технологично ориентирани, особено в последната година, именно хората са тези, които създават екипи, вземат решения, работят, чертаят краткосрочни и дългосрочни стратегии.
Това споделя Полина Коцева – първият и единствен в България международно сертифициран практик в областта на емоционалната интелигентност от EQ.org, най-голямата световна организация.
Тя и екипът ѝ стоят в основата на иновативен детски център, както и на първите разработени авторски ресурси за развитие на социалната интелигентност и социално-емоционалното изучаване. Броят им вече е няколкостотин.
С изключение на единиците платени, останалите близо 600 от тях са със свободен достъп и могат да се ползват от всеки.
Предстои да въведем профилиране за служители и екипи в бизнеса. От емоциите на всеки от нас зависи в конкретния момент както как би се реализирало дадено решение, така и качеството на работата ни. А правилното разчитане на емоциите стои в основата на добрите екипи и корпоративните успехи, уточнява Полина Коцева.
Всеки от нас има история, която може да разкаже, казва Поли, както я наричат всички, на които вече е помогнала да развият социално-емоционалните си умения – деца, родители, учители, бизнес партньори.
Нейната история в емоционалната интелигентност, в която важното е да се научим да слушаме, но и да разбираме, започва преди малко повече от шест години. Ключовият фактор и за това, и за това да стана първият и единствен международно сертифициран практик е лоялност, казва Полина Коцева.
Целият разговор с Полина Коцева може да чуете в звуковия файл.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..