Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е мястото на социално-емоционалната интелигентност в бизнеса

В последните години т.нар. емоционална интелигентност (EQ) стана част от разбирането ни за света. Свързваме го предимно с умението да разбираме и възприемаме емоциите и емоционалното състояние на хората. Като при това, високият IQ не винаги означава и високо ниво на разбиране на емоциите.

И макар стереотипно да свързваме емоционалната интелигентност предимно със социалната сфера, тя се оказва доста търсена и предпочитана и в областта на бизнеса. Всъщност, тя дори е задължителна за добрата работна среда, а вече и доста търсена в сфери, традиционно приемани за консервативни - банково дело, финанси, политика, мениджмънт...

Причината е във факта, че всички бизнеси са това, което са, защото се базират и са свързани с човешкия фактор. Колкото и да сме дигитализирани и технологично ориентирани, особено в последната година, именно хората са тези, които създават екипи, вземат решения, работят, чертаят краткосрочни и дългосрочни стратегии.

Това споделя Полина Коцева – първият и единствен в България международно сертифициран практик в областта на емоционалната интелигентност от EQ.org, най-голямата световна организация.

Тя и екипът ѝ стоят в основата на иновативен детски център, както и на първите разработени авторски ресурси за развитие на социалната интелигентност и социално-емоционалното изучаване. Броят им вече е няколкостотин.

С изключение на единиците платени, останалите близо 600 от тях са със свободен достъп и могат да се ползват от всеки.

Предстои да въведем профилиране за служители и екипи в бизнеса. От емоциите на всеки от нас зависи в конкретния момент както как би се реализирало дадено решение, така и качеството на работата ни. А правилното разчитане на емоциите стои в основата на добрите екипи и корпоративните успехи, уточнява Полина Коцева.

Всеки от нас има история, която може да разкаже, казва Поли, както я наричат всички, на които вече е помогнала да развият социално-емоционалните си умения – деца, родители, учители, бизнес партньори.

Нейната история в емоционалната интелигентност, в която важното е да се научим да слушаме, но и да разбираме, започва преди малко повече от шест години. Ключовият фактор и за това, и за това да стана първият и единствен международно сертифициран практик е лоялност, казва Полина Коцева.


Целият разговор с Полина Коцева може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студенти от ВСУ представят "Хубави места във Варна"

Изложбата "Хубави места във Варна" беше открита в „Галерия 12“ в Областна администрация – Варна. Експозицията включва творби на студенти от специалност "Графичен дизайн" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". В изложбата са представени над 40 рисунки на 15 студенти.  Творбите са създадени в рамките на дисциплината "Рисуване..

публикувано на 13.05.24 в 18:36

Безплатни перуки за онкоболни жени във Варна

Безплатни перуки могат да изберат жени, диагностицирани с онкологично заболяване, по време на информационна среща, организирана от онкоболницата във Варна, съобщават оттам. „Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко А. Марков – Варна“ ООД, „Жените в онкологията“ – България и Inner Wheel клуб Варна за втора..

публикувано на 13.05.24 в 17:47

Лесна работа: Скромен съвет

Днес, докато се опитвах да определя дестинацията за лятото, припомних си моменти от майска почивка преди време. На съседна маса бяха настанили френско семейство. Всяка вечер в продължение на седмица се повтаряше едно и също: ведра усмивка, поздрав и пожелание за добър апетит, приятни реплики за нещата от живота, обменени между ястията и..

публикувано на 13.05.24 в 16:00
Исмаил Ахмедов - районен мюфтия на Варна

"Няма значение от кой етнос е човекът, важното е човекът да е човек"

Над 20% от населението на планетата изповядват исляма. Това е втората най-разпространена религия в света след християнството. У нас мюсюлманите са около 10 на сто от населението. 40 хиляди са мюсюлманите в нашата област, а във Варна са 10 хиляди. "Понеже хората от селата идват да работят в по-големите градове, броят на мюсюлманите..

публикувано на 13.05.24 в 15:00

Евгения и Антон, които върнаха духа на Стара Варна в бистрото си

Как се възстановява историята, съхранена в старите варненски сгради?  Отговорите дават Евгения Пироева и Антон Александров, които пресъздадоха духа на Стара Варна от началото на миналия век в интериора на заведение - част от някогашен хотел с бистро на централната тогава ул. "Преславска" (днес ул. "Преслав"). Възстановяването им отнело около година...

публикувано на 13.05.24 в 12:05

Бар на колела - атракция във варненско село

Да избягаш от големия град дори и за едно кафе, но не какво да е кафе и не на какво да е място, а на чист въздух, в тишина и спокойствие. Мястото е село Кичево, на около 7-8 км. от Варна в посока Балчик, където за пролетните празници и след тях в центъра на селото ще ви посрещне Елица, собственичката на бар за крафт напитки. Заведението..

публикувано на 13.05.24 в 10:20
Снимката е илюстративна

Две училища в Каварна изпращат своите зрелостници

51 зрелостници завършват Средното училище "Стефан Караджа" в Каварна днес.  Двете паралелки от ХІІ "а" и ХІІ "б" клас с профили  математика и езиково обучение ще се разделят и със своите класни ръководители Петя Георгиева и Ирина Атанасова. Церемонията започва от 10 часа в двора на учебното заведение. Час по-късно за последен път в двора на училище..

публикувано на 13.05.24 в 08:51