Ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca има възможна връзка с много редките случаи на необичайни кръвни съсиреци с ниско съдържание на тромбоцити, заяви европейският регулатор по лекарствата (ЕМА).
Агенцията потвърждава, че общият риск-полза остава положителен.
Комитетът по безопасност на EMA (PRAC) заключи днес, че необичайните кръвни съсиреци с ниско ниво на тромбоцити трябва да бъдат определени като много редки нежелани реакции от Vaxzevria (бившата ваксина за COVID-19 AstraZeneca). При достигане до заключението си комисията е взела предвид всички налични в момента доказателства, включително съветите на експертна група.
EMA призовава медицинските специалисти и хората, получаващи ваксината, да бъдат наясно с възможността за много редки случаи на образуване на кръвни съсиреци, съчетани с ниски нива на тромбоцити в рамките на 2 седмици след ваксинацията. Досега повечето от съобщените случаи са регистрирани при жени под 60-годишна възраст в рамките на 2 седмици след ваксинацията.
Хората, получили ваксината, трябва незабавно да потърсят медицинска помощ, ако развият симптоми на тази комбинация от кръвни съсиреци и ниски кръвни тромбоцити. PRAC отбелязва, че кръвните съсиреци се появяват във вените в мозъка (мозъчна венозна синусова тромбоза, CVST), корема (тромбоза на горна куха вена) и в артериите, заедно с ниски нива на кръвни тромбоцити и понякога кървене.
Комитетът е извършил задълбочен преглед на 62 случая на мозъчна венозна синусова тромбоза и 24 случая на тромбоза на горната куха вена, докладвани в базата данни на ЕС за безопасност на лекарствата (EudraVigilance) към 22 март 2021 г., 18 от които са фатални. Случаите в резултат на спонтанно докладване в Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Великобритания, където около 25 милиона души са получили ваксината срещу COVID-19, са свързани с риск от хоспитализация и смърт. Съобщаваната комбинация от кръвни съсиреци и ниски кръвни тромбоцити е много рядка и общите ползи от ваксината за предотвратяване на COVID-19 надвишават рисковете от странични ефекти. Научната оценка на EMA подкрепя безопасното и ефективно използване на ваксините срещу COVID-19. Използването на ваксината по време на ваксинационните кампании на национално ниво трябва също да вземе предвид пандемичната ситуация и наличността на ваксина в отделната държава-членка.
Сред възможните правдоподобни обяснения за комбинацията от кръвни съсиреци и ниски кръвни тромбоцити е имунният отговор, водещ до състояние, подобно на това, което се наблюдава понякога при пациенти, лекувани с хепарин (индуцирана от хепарин тромбоцитопения, HIT – понижен брой тромбоцити).
PRAC е поискал нови проучвания и информация за изменения на текущите случаи, за да предостави повече информация и ще предприеме всички необходими допълнителни действия.
Комитетът подчертава значението на бързото специализирано медицинско лечение. Когато признаците на кръвни съсиреци и ниско ниво на тромбоцити са идентифицирани и лекувани навреме, здравните специалисти могат да помогнат на засегнатите за тяхното възстановяване и за избягването на усложнения.
Vaxzevria е една от четирите ваксини, разрешени в ЕС за защита срещу COVID-19. Проучванията показват, че тя е ефективна за предотвратяване на заболяването. Също така намалява риска от хоспитализация и смърт от COVID-19.
EMA ще продължи да наблюдава безопасността и ефективността на ваксината и да предоставя на обществеността най-новата информация.
ЕМА предоставя информация на широката общественост при възникване на редките кръвни съсиреци. Трябва да потърсите спешна медицинска помощ незабавно, ако имате някой от следните симптоми през седмиците след инжектирането: задух, болка в гърдите, подуване на краката, постоянна коремна болка, неврологични симптоми, като тежко и продължително главоболие или замъглено зрение, малки кръвни петна под кожата извън мястото на инжектиране. Говорете с вашия медицински специалист или се свържете със съответните национални здравни органи, ако имате въпроси относно инжектирането във вашата страна.ПП-ДБ очакват подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на КС за цялостна проверка на изборните резултатите във всяка една секция, предаде БНР. "Продължаваме промяната - Демократична България" очакват да получат подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на Конституционния съд с цел да се направи цялостна проверка на резултатите от..
Президентът Румен Радев заяви, че ще свика 51-вото Народно събрание на 11 ноември, предаде БНР. "Аз вече заявиха, че предоставям допълнително време като възможност за предварителни разговори между партиите преди конституирането на парламента, за да не станем свидетели на такива унизителни сцени при избора на неговия председател", посочи държавният..
Аварията на тръбопровода във Варненското езеро е отстранена днес следобед и няма изтичане на отходни води. След възстановяване работата на канално-помпената станция, робот е наблюдавал връзката и не е установен проблем. Има аварийна група, която е в готовност да реагира. Това уверение са дали от фирмата-изпълнител "Хидроремонт ИГ" ООД, която изпълнява..
Спешна проверка във филиала на детска градина "Теменужка", който се помещава до автогарата във Варна, е предизвикал сигнал на родители на дете от втора група, че учителка е прилагала недопустими методи за успокояване на деца във времето за следобеден сън. Дете на четири години е казало на родителите си, че госпожата успокоява неспокойните деца..
Започват проверки за нерегламентирано изхвърляне на излезли от употреба автомобилни гуми. Дейностите ще се извършват от общинската дирекция „Екология и опазване на околната среда“ и районните кметства. Това стана ясно по време на редовната оперативка при кмета на града Благомир Коцев, в която участват представители на администрацията. За първи път след..
За една седмица - от 28 октомври до 3 ноември, във Варна и областта са установени 17 водачи, шофирали след употреба на алкохол. Осем от тях са били с до 1,2 промила, а деветима - с над 1,2 промила. 4 515 са нарушенията за скорост през седмицата, а шестима са засечени за управление на МПС след употреба на наркотични вещества. 44 са пътнотранспортните..
Председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са били пуснати устройствата за видеонаблюдение, да бъдат глобени. Това реши Централната избирателна комисия на заседанието си днес. Според Изборния кодекс санкцията, която може да бъде наложена, е от 20 до 200 лева. Става дума за 60 секции-нарушители, става ясно от информацията,..