Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хазартната зависимост е сериозно подценявана в България

Снимка: БГНЕС

Хазартната зависимост е психологическо заболяване, което е трудно лечимо и е сериозно подценявано в нашата държава. Това каза за „Радио Варна”, проф. Христо Кожухаров, началник на Втора психиатрична клиника към УМБАЛ „Света Марина” във Варна.

"В България не се обръща особено голямо внимание на хазартната зависимост. Може би, защото тя не засяга физическото здраве на човека, както е при алкохолната зависимост или наркоманията. Последствията върху психичното здраве, както и социалните последици обаче са огромни. Тези хора губят много пари. Впоследствие губят жилището, работата и семейството си, защото те са изцяло обсебени от хазартната зависимост. Докато играят, времето за тях е спряло", поясни проф. Кожухаров.

Шумът, който се вдигна преди години за хазартната дейност у нас и спирането на лотарийните билетчета, е помогнало да се видят действителните мащаби на проблема, според проф. Христо Кожухаров.

"В един момент, търкането на билетчета се превърна в основен поминък на хората, които търсят лесна печалба, без да полагат усилия. Промотирането на бързи и лесни печалби е много лош пример. Една социална държава трябва да учи хората на обратното. За да постигнеш успех, трябва да се трудиш", поясни още той.

Държавата трябва да заделя повече средства за превенция на хазартната зависимост, според психиатъра. Официална статистика за такива случаи у нас не се води.

"Ние виждаме само върха на айсберга, но какво се случва под него - не знаем. Това са пациенти, които сами търсят помощ под натиска на своите близки, на правораздавателните органи или на бандитски организации", добави проф. Христо Кожухаров.

Той също работи със зависими от хазарта. Според него, на първо място самият човек трябва да осъзнае необходимостта от помощ. Каза още, че лечението е дълго и трудно. По-често е амбулаторно. Близките също играят основна роля в него.

"Близките на зависимия не трябва да бъдат поддържащи проблема, а да поставят граници. Не трябва да плащат дълговете на зависимия, мислейки си, че така ще му помогнат и той ще започне на чисто. Това е грешно. Трябва да спазват указанията на психиатъра. Те трябва да осъзнаят, че зависимият е като малко дете, което трябва да бъде учено какво е правилно и какво не", поясни още специалиста.

Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:



 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Психолог: Дигиталното насилие над жени - новият страх

Всеки ден по света 140 жени губят живота си вследствие на насилие. Една от всеки три е преживяла физическо или сексуално насилие. Това са числа, които стряскат, но зад тях стоят истински жени, истински истории и болка, която често остава невидима. Насилието рядко се вижда. Повечето жени мълчат - от срам, от страх, от убеждението,..

публикувано на 25.11.25 в 12:32

Личен лекар: Пациентите ни приемат като приятели, когато ги лекуваме десетилетия наред

Пациентите ни примат повече като приятели, когато ги лекуваме десетилетия наред. Това каза общопрактикуващият лекар д-р Янко Панделиев, който бе удостоен с награда от класацията "Лекарите, на които вярваме", организирана от вестник "24 часа". Само до септември той е провел над 5000 профилактични прегледа, като изрази благодарността си към всички негови..

публикувано на 25.11.25 в 08:53

Почитаме Свети Климент Охридски

На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски.  Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици.  Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди..

публикувано на 25.11.25 в 08:45

Лесна работа: Докато ноември отминава

Днес слушах мелодии, изсвирени виртуозно на акордеон. На една централна улица. Беше красиво. Минаваха ученици, влюбени двойки, родители с малки деца, приятелски компании. Минаваше целият живот, загърнат в разноцветни палта и якета. Следваше спортния си ритъм. Или потракваше с елегантни токчета. Или с делова стойка устремено вървеше към офиса, към..

публикувано на 24.11.25 в 17:15

Варна има нов олимпийски училищен отбор по химия

Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Д. Ив. Менделеев" във Варна вече има свои училищен олимпийски отбор по химия.  Целта на отбора е да имаме класирани ученици на всички нива на олимпиадите по химия и на други състезания на регионално и национално ниво , подчерта за Радио Варна и предаването "Новият ден" един от..

публикувано на 24.11.25 в 12:15

Църквата почита паметта на света Екатерина

На 24 ноември възпоменаваме света великомъченица Екатерина. Св. великомъченица Екатерина била изключително красива и мъдра девойка от Александрия с благороден произход. Майка ѝ била християнка и я запознала с отшелник пустинник, който я въвел в истините на вярата. Изучила в съвършенство елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената премъдрост...

публикувано на 24.11.25 в 07:42

Символиката на черните дрехи

Психолозите са установили, че изборът на дрехи разкрива повече за вътрешния свят на човек, отколкото повечето от нас осъзнават, пише Vegoutmag.  Експертите са установили седем отличителни черти на тези, които предпочитат черния цвят в гардероба си: Те ​​запазват умствената си енергия  Умората от решения е реалност и хората, които носят само черно,..

публикувано на 22.11.25 в 14:25