Всяко второ дете у нас - 47%, е преживяло някаква форма на насилие до 18-ата си година. Емоционалното насилие е най-често срещаният вид - 45,9%, последвано от физическо – при всяко трето дете, и сексуално насилие, от което са потърпевши около 15 на сто от децата.
Това показват данните от проведеното по поръчка на UNICEF България национално представително проучване.
Децата и младите хора, преживели насилие или пренебрегване, и тези от тях, които се чувстват в опасност, имат много по-ниско ниво на благосъстояние в сравнение с останалите деца, пояснява Дани Колева - програмен директор "Закрила на детето" към представителството на детския фонд на ООН у нас.
Изследването е първото по рода си комплексно проучване у нас и включва събиране на данни за всички форми на насилие над деца, в различни видове среда, както и обстойна оценка на капацитета на съответните служби за превенция и противодействие на това явление.
И още от изводите.
Едно от всеки три деца в България се чувства в опасност у дома, в училище или в общността, в която живее. "У дома" е най-често посочваната среда, където се извършва насилие над децата у нас, а възрастни, които преди време са били обект на насилие, са по-склонни в настоящия си живот също да прилагат такова към своите деца, потвърждава проучването.
Най-проблематичен за изследователите е фактът, че съществува разминаване между разбиранията на възрастните и децата за това какво е насилие, както липсата на координация между отделните институции.
Освен това, много деца все още не разпознават емоционалното насилие като насилие и всички обиди и подигравателно отношение към тях възприемат като шега.
Тя е категорична, че това не трябва да се приема като норма, а родителите трябва да научат децата си да разрешават конфликти без агресия и в трудна ситуация да се справят без насилие, защото „насилието започва там, където свършват думите“.
Все повече са и добрите примери, а проучването отчита и положителния факт, че много родители използват уместни методи за възпитание на децата си.
Констатация от изследването потвърждава, че хората, които подкрепят насилието като форма на възпитание, репликират този модел от своето собствено детство. Затова е изключително важно този цикъл да бъде прекъснат, уточнява още Дани Колева.
Мерките и препоръките, които са набелязани на база изводите от проучването, са насочени, както към институциите, така и към обществеността. Като добри практики за превенция на насилието от UNICEF посочват разяснителни кампании, които да очертават последиците от него и целенасочена работа с уязвимите групи.
Бедността не трябва да е фактор за извеждане на детето от семейството, а напротив, когато този проблем съществува, социалният работник трябва да работи в партньорство с други институции, за да се намери решение, казва Колева.
Цялото интервю с Дани Колева можете да чуете в звуковия файл.Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..