Освен с традиционното поднасяне на венци и цветя, от Варненската търговска гимназия „Георги С.Раковски”, отбелязват 200 години от рождението на големия български революционер по различен начин. Ученици и учители от гимназията създадоха едночасов филм, посветен на живота и делото на Раковски.
„Създадохме този проект заедно с наши ученици. Мисля, че през тяхната гледна точка, ще можем да запознаем повече хора с живота и делото на Раковски. За съжаление той остава в сянката на нашата история. Трябва да отдадем заслуженото уважение на всеки наш герой, защото благодарение на тях я има България”, каза за "Радио Варна" Христо Милетов, учител по физическо възпитание в гимназията и един от главните инициатори на заснемането на филма.
Видеото е с продължителност 1 час и в него могат да бъдат видяни танцови и музикални изпълнения на ученици от Търговската гимназия, разкази на историци за личността на Георги Раковски, както и импровизирана анкета със случайни минувачи. Оказва се, че от близо 60 анкетирани, само двама събират смелост да застанат пред камерата и да разкажат какво знаят за Раковски.
Автор на анкетата е десетокласникът Александър Пеев, възпитаник на ВТГ „Георги Раковски”.
„Тази анкета показа колко малко хора познават личността на Раковски. Смятам, че с това видео направихме крачка напред в запознаването на младите с живота и делото на един от най-големите ни национални герои. Основната задача на нашето училище е не само да обучава децата, а да възпитава у тях родолюбие. За да може младото поколение да познава историята, защото един народ без история е нищо”, каза с вълнение Александър.
Видеото, посветено на големият български революционер може да бъде видяно на Фейсбук-страницата и в You tube канала на Варненската търговска гимназия на следния адрес: www.youtube.com/watch?v=Y7VElNL1sOY
Чуйте разговора на Иван Барбов с Христо Милетов и Александър Пеев:
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..