Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Лесна работа“: Щастлив народ сме ние

Здравейте! Денят е чудесен, нали?

В такъв ден обичам да посядам на една определена пейка в София. Тогава ме изпълва невероятното чувство, че седя до вечността.

До мен: баща и син - писатели, блестящи в бронзовото си величие; с погледи, взряни някъде далече-далече, отвъд оживлението на „Раковска“, отвъд забързаните минувачи и автомобилните колони по булевард „Евлоги и Христо Георгиеви“, някъде там - към първата розова усмивка на утринното слънце, което ведро наднича из-зад дърветата в Борисовата градина... Преди да огрее града, света, деня и живота.

Да седя на пейката на площад „Славейков“ за мен е нещо като пътуване назад във времето – през векове и поколения.

24 май. Този ден има хиляди лица. Той е моето детство, краят на манифестацията, сладкарницата до входа на морската градина и уханието на две морета: едното – синьо и безкрайно, другото – море от божури за учителите.

24 май. Любими книги, шарени балони. Сияещите усмивки на абитуриентите. Разговорите до зори в люляковите нощи, плановете, споделените мечти и обещания. Във Варна пътят на вълшебството води към брега, в София – към Народния театър, но винаги минава покрай пейката на пътуването назад във времето.

Ето, виждам Писателското кафене през 1935 година. Шаржът на Александър Добринов е толкова жив и истински! Сякаш чувам стиховете, рецитирани на една от масите и дискусията, подхваната от събеседниците на другата маса. Изглежда толкова артистично, оживено и пренаселено, че ми се иска да скоча от реалността в изображението и да се включа в емоционалните разговори на тези забележителни личности!

И уж е кафене, с двадесет и пет маси, а всъщност, е място за срещи, за общуване и съпричастност, за творчество и за налагане на нови духовни модели и стандарти. Място, откъдето с висок, силен и красив глас талантите на България съобщават, че съществуват, че са тук, че имат своето ярко и вечно присъствие в културната история на Европа и на света. Със сила, достойнство, очарование и характер.

Днес често имаме претенции към стила и културата, критикуваме се един друг за бездуховност и невежество, но може би преувеличаваме... Вярно, не изключвам, ако питаме: „Кой е този кръгъл приказен герой, и от бабата избягал, и от дядото избягал?“, вместо за питката, някое детенце да се сети за Смайли. И то не за остров Смайли. Но това не би означавало нищо друго, освен едно на нула в полза на технологиите.

И в никакъв случай няма да зачеркне пейката на вечността, историите от Писателското кафене, събиранията при Екатерина Каравелова и Мара Белчева, в салоните на Султана Рачо Петрова и Евгения Марс. Няма да зачеркне изящните стихове на българските поети, томовете талантливи творби, празниците на този ден, година след година и

разговорите на празничната трапеза – разговори за всичко: от международното положение до актуалните лични истории на роднини и приятели.

Щастлив народ сме ние! Имаме всичко това и то ни гарантира бъдеще.

От мен – Даниела Иванова, чудесен празник! Нека предстоят слънце, радост и много нови знания за света и за човешката душа, запечатани в книги и прочетени с удоволствие и радост.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30