Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” внесе писмо до министъра на околната среда и водите Асен Личев с искане за официална среща до края на месец май. Предложенните мерки засягат следните области: процедури по законите за защитените територии, за биоразнообразието и за опазването на околната среда, наказателни процедури в област околна среда и природа и др.
"Проблемите в опазването на околната среда и природата са трупани с години и бездействието на предходните правителства доведоха до тяхното задълбочаване. Мандатът на служебното правителство е недостатъчен за справяне с всички нерешени въпроси, затова предлагаме основно мерки, чието изпълнение е възможно в кратки срокове.“ – се казва в писмото.
Предложените мерки засягат следните области: процедури по законите за защитените територии, за биоразнообразието и за опазване на околната среда; наказателни процедури в област околна среда и природа; Черноморско крайбрежие; Кресненския пролом; финансиране за природозащитни дейности; управление на отпадъци; енергетика и климат; Национален план за възстановяване и устойчивост; ГМО и пестициди и др.
Най-неотложни действия, които природозащитниците очакват да бъдат предприети, са:
1. Спиране на застрояването по Черноморието като се издадат указания относно начина на съвместяване на процедурите по ОВОС, екологична оценка и оценка за съвместимост, с цел отчитане на кумулативното въздействие върху природните местообитания и видовете и изграждане на система за строга защита за защитените видове от Закона за биологичното разнообразие.
2. Осигуряване защита на дюните като се публикува цифрова карта на всички досега картирани дюни на сайта на Агенция по геодезия, картография и кадастър (АГКК) и картиране на дюните, които са изпуснати в специализираните карти, и отчуждаване на дюните недържавна собственост.
3. Адекватно обявяване или преобявяване на ключови защитени зони от Натура 2000 по Черноморското крайбрежие и планините, както и приключване на процедурите за обявяване на цялата екологична мрежа съобразно изискванията на европейските директиви, включително за: Странджа, Ропотамо с Корал, Иракли, Шкорпиловци с Карадере, Камчия, Калиакра, Шабла и Дуранкулак, Пирин, Витоша, Кресна и други.
4. Завършване на процедурите по предложения за обявяване на защитени територии и одобряване на планове за управление, внесени в МОСВ, но не придвижени досега: ЗМ Камчийски пясъци, ЗМ Корал, плана за управление на ПП Българка.
5. Незабавно спиране на незаконното чистене на речни корита, прикриващо кражба на инертни материали и унищожаване на крайбрежната растителност, и строго спазване на Закона за водите при подобни дейности.
6. Осигуряване на адекватна защита на вековните гори и дървета, чрез адекватно отразяване на тези гори в заповедите за защитените зони от Натура 2000 и спешно обявяване или възстановяване на статута на съществуващи вековни дървета, които са неправомерно заличени.
7. Разсекретяване на документацията по наказателните процедури на ЕС срещу България за околната среда и биоразнообразието
8. Преразглеждане на решенията МОСВ по дерогации от Директивата за емисиите от промишлеността, които бяха дадени на ТЕЦ Ей И Ес Марица изток 1, Марица изток 2 и КонтурГлобал Марица изток 3 и въвеждане на строгите норми за живак и серен диоксид. Недопускане на изгаряне на отпадъци, биомаса и нефтошисти в големите горивни инсталации като ТЕЦ Брикел, Бобов дол и др.
9. Извършване на екологични оценки и оценки за съвместимост с целите на Натура 2000 на плана за възстановяване и устойчивост и оперативните програми.
10. Строг контрол върху всички процеси на изгаряне на отпадъци и подготовка на нормативна забрана на вноса на отпадъци с цел изгаряне. Забрана за изгарянето на пестициди и преразглеждане на вече издадените разрешителни за изгаряне.
11. Строг контрол и превенция върху разпространението на ГМО, включително и тези получени с нови технологии/методи като CRISPR.
12. Преработване и подобряване на Националната приоритетна рамка за дейности за биоразнообразието.
Пълен списък на всички предложения може да намерите тук.
В коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Грийнпийс България, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.
Усложнява се пътната обстановка във Варненско. Пътят Варна - Добрич е затворен поради аварирал ТИР в района на Аксаковска панорама. Специализирана техника работи на терена на произшествието, за да бъде извлечен тежкият камион. Очаква се до час пътят да бъде отворен за движение, съобщават от Областна администрация. Към 21 часа пътят е още затворен..
В община Аксаково град Игнатиево и селата Припек, Слънчево, Доброглед са без ток поради скъсан далекопровод. По всяка вероятност без ток е и с. Баново, община Суворово ( захранва се от същия далекопровод) работи се по отстраняване на аварията. Втори скъсан далекопровод пък остави на тъмно селата Въглен и Яребична.
До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за..
Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев. Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се обоснова с тезата, че задачите от теста PISA..
От Националния институт по хидрология и метеорология издават предупреждение от първа и втора степен за поледица на територията на общините в областта, с изключение на трите морски – Шабла, Каварна и Балчик. Заместник областният управител Живко Желязков отправя апел към жителите на област Добрич да бъдат внимателни при пътуване, да тръгват с подготвени..
Предприемат се мерки по ограничаване на паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на подземни гаражи. Това стана ясно на днешната оперативна среща при кмета на Варна Благомир Коцев. В кметство "Одесос" са..
От началото на годината досега от Областната дирекция на МВР във Варна са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество и 192 милилитра течност, съдържаща канабиноиди, образувани са четири досъдебни производства, през миналата година образуваните досъдебни производства са две, а иззетите капсули с течност, съдържаща..