Споделената отговорност на пътя беше основна тема в организираната от Общински детски комплекс - Варна беседа с участието на младежи от школата по гражданско образование „Европейски мост” с ръководител Долорес Коева. Инициативата е част от стратегията за безопасно движение по пътищата. Освен младежите, в тематичното събитие участва и експерт-психолог в лицето на Цвета Стоянова. Организаторът Емилиян Ялъмов беше подготвил статистика за броя на катастрофите и жертвите на пътя, която показва че в България този проблем се задълбочава в последните години:
„Аз не смятам, че човешкият живот е статистика и цифри. Тези данни показват, че имаме проблем и трябва да ни светне лампичката“, каза Ялъмов.
Думите му бяха подкрепени от психолога Цвета Стоянова:
„Ние всекидневно получаваме информация за тази негативна статистика. Тя ни показва, че трябва да сме внимателни на пътя. Прави ми впечатление, че младите хора се опитват да спазват правилата, но когато тръгнат на път те виждат какво се случва. Практиката те учи на истинските умения и тогава е въпрос на избор дали да нарушиш правилата, или не“, коментира Стоянова, която в практиката си работи с деца и младежи, претърпели катастрофи.
Габриела е шофьор от близо година. За този период е осъзнала, че всеки шофьор си има собствен стил на шофиране:
„Всички спазваме правилата, но го правим по свой собствен начин“, коментира тя.
Според Тереза, която все още няма шофьорска книжка, освен доброто познаване на правилата за движение по пътищата, шофьорите трябва да бъдат най-вече отговорни.
Александър Габровски каза, че да избереш да не шофираш също е форма на отговорност. Талантливият варненец не е шофьор и засега няма намерение да се записва на курс:
„Твърде съм разсеян. Осъзнавам, че не съм готов да бъда шофьор“, коментира Габровски.
Според друг от участниците в беседата – Стилиян, хората трябва да осъзнаят, че правилата не са създадени, за да се нарушават:
„Освен себе си, ние трябва да пазим и другите, за да очакваме и те да пазят нас на пътя“, допълни още Стилиян.
Йоана също е млад шофьор, който обаче не сяда често зад волана. Според нея новите шофьори се съобразяват малко повече с правилата за движение, тъй като те са им още „пресни“ в съзнанието от шофьорския курс. Тя обаче смята, че в автошколите можеш да научиш само основни неща. Останалото научаваш с практиката.
Калоян коментира проблема от по-различна гледна точка. Той изрази мнение, че освен за безопасността на пътя, шофьорите трябва да се замислят и за околната среда, тъй като автомобилите са един от най-големите замърсители.
Друг от участниците в инициативата - Даниел, цитира мисъл на таксиметров шофьор, при който се е возил скоро: „Когато повече от трима души са в насрещното, помисли дали не си ти“.
„Важно е да не забравяме и за пътниците в купето. Трябва да сме отговорни към техния живот и да не шофираме все едно возим чували с картофи“, коментира с шеговит тон Даниел. Той не приема агресивното поведение на пътя и в заключение каза, че лошите в ежедневието са и лошите на пътя.
Чуйте разговора на Иван Барбов с организаторите и участниците в инициативата:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...