Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завръщане в Марцианопол или как да продадете тъщата по римски образец

| обновено на 12.06.21 в 07:46

Гладиаторски битки, демонстрации на оръжия, автентични ритуали и занаяти пренасят участниците хилядолетия назад във времето.
Всичко това, заедно с езическите ритуали, ястията от римската кухня, пазарът на роби, на който може да се опитате да продаде мъжа си, жена си или тъщата си съгласно разпоредбите на римското право, ще е част от петото издание на "Марцианопол - животът в древния град".
Фестивалът, който пресъздава животът в един от 20-те най-големи римски града преди 17-18 века, дал на света едно от най-големите съкровища от сребърни монети, намерени на едно място - повече от 100 хиляди, и дори за кратко превърнал се в столица на Римската империя и иззел ролята на центъра на света на Древния свят, ще е тази събота и неделя сред руините на антични амфитеатър в близост до Музея на мозайките в Девня.
И двата дни - на 12 и 13 юни, входът е свободен, разказва за Радио Варна един от организаторите - Любомир Любомиров.
Сред изненадите тази година са ястия от походната легионерска кухня с рецептите по стари технологии, приговени от шеф Филип Спасов. За първи път ще бъде представен и животът на един римски гражданин от момента на неговото раждане до смъртта му. Така, организаторите на фестивала се надяват да покрият старата римска максима за хляба и зрелищата, уточнява Любомиров.
Един от най-основни пътища в империята е минавал в непосредствена близост до Марцианопол, а за значението му говори и факта, че е бил сред наистина малкото градове в голямата Римска империя - една пет, които са имали правото да секат собствени монети.
За желаещите да се потопят в живота на римските граждани, организаторите дават и няколко препоръки - да не мислите за облеклото, защото на влизане всеки ще получи римска "тога", да поканят приятели и да си носят нещо за снимане.
Два са начините да стигнете до Девня, за да се включите в "Марцианопол - животът в древния град" - с личен автомобил и с автобус №14, който пътува между Варна и Девня и спира пред Музея на мозайките. От там до някогашния амфитеатър са няколкостотин метра. И забравяйте, че и днес от недрата на Марцианопол продължават да излизат богатства, които да надграждат знанията ни за античния град.

Цялото интервю с Любомир Любомиров може да чуете в звуковия файл.


Вижте и видеоклипа, с който организаторите ви канят да се завърнете в древния Марцианопол.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

5 октомври - Международен ден на учителя

На 5 октомври в България и още над 100 държави по света се отбелязва Деня на учителя. Идеята за празника идва от състоялата се през 1966 г. в Париж Специална междуправителствена конференция за статута на учителите, в резултат на която е подписан документът „Препоръки, касаещи статуса на учителя“. По повод годишнина от приемането на..

публикувано на 05.10.24 в 07:00

Фестивал на занаятите и изкуствата се провежда в Добрич

В рамките на три дни в Добрич се провежда петото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“. Организатор на събитието е Фондацията „Добруджа – история, традиции, култура“, в сътрудничество с Фондация „Добруджанска задруга“ и с финансовата подкрепа на Община Добрич. На фестивала се представят майстори, занаятчии и творци от цялата страна...

публикувано на 04.10.24 в 17:05

Срамежливата Марго - малкото леопардче в зоопарка във Варна, се показа на света (СНИМКИ)

Малкото леопардче Марго - най-новият обитател на Варненския зоопарк, което се роди през юли, придоби смелост и вече не се крие. Тя обаче се чувства по-сигурна, докато е около майка си Киара. Марго има и осиновители, които ще дават своя принос за отглеждането ѝ. Днес малкото диво коте направи своята първа изява пред медиите и влезе в обектива на Радио..

публикувано на 04.10.24 в 15:35

Събития и във Варна в Световната седмица на Космоса

Редица събития и интересни дейности ще се проведат със студенти и курсанти в Планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" в Световната седмица на Космоса. Ученици от няколко града също ще се включат в инициативите. Това каза доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във ВВМУ във Варна.  В дните, посветени на Космоса в цял..

публикувано на 04.10.24 в 10:18

Музиканти и занаятчии ще омаят жителите на квартал Галата през уикенда

На 5 и 6 октомври в читалище “Васил Левски” в квартал Галата ще се проведе първото издание на Омая Етно Фест.  Фестивалът ще представи на публиката специално подбрана програма от занаятчии и музиканти , а деца, младежи и възрастни ще се гмурнат в чудния свят на народното творчество. Публиката е поканена да свие ръкави и да извае..

публикувано на 04.10.24 в 09:54

Забраната за внос на слънчоглед срива производителите на олио у нас

По-малко от една трета от мощностите на преработвателите на слънчоглед у нас са натоварени. Това каза за Радио Варна Яни Янев – председател на Асоциацията на преработвателите. Причината е в липсата на суровина. Още повече, че тазгодишната реколта на слънчоглед е с около 50 на сто от нормалните за страната. Икономистът Димитър Събев:..

публикувано на 04.10.24 в 08:33

Над денонощие блокирани на летището - кой носи отговорност и как да потърсим правата си?

Преди няколко дни гръмна новината за над 80 българските туристи, които останаха блокирани повече от денонощие на летището на гръцкия остров Корфу. Технически проблем със самолета забавя полетът с няколко часа, после с още няколко и така повече от 30 часа, както пише в публикация в социалните мрежи един от чакащите българи, с който опитахме,..

публикувано на 04.10.24 в 08:26