Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщане в Марцианопол или как да продадете тъщата по римски образец

| обновено на 12.06.21 в 07:46

Гладиаторски битки, демонстрации на оръжия, автентични ритуали и занаяти пренасят участниците хилядолетия назад във времето.
Всичко това, заедно с езическите ритуали, ястията от римската кухня, пазарът на роби, на който може да се опитате да продаде мъжа си, жена си или тъщата си съгласно разпоредбите на римското право, ще е част от петото издание на "Марцианопол - животът в древния град".
Фестивалът, който пресъздава животът в един от 20-те най-големи римски града преди 17-18 века, дал на света едно от най-големите съкровища от сребърни монети, намерени на едно място - повече от 100 хиляди, и дори за кратко превърнал се в столица на Римската империя и иззел ролята на центъра на света на Древния свят, ще е тази събота и неделя сред руините на антични амфитеатър в близост до Музея на мозайките в Девня.
И двата дни - на 12 и 13 юни, входът е свободен, разказва за Радио Варна един от организаторите - Любомир Любомиров.
Сред изненадите тази година са ястия от походната легионерска кухня с рецептите по стари технологии, приговени от шеф Филип Спасов. За първи път ще бъде представен и животът на един римски гражданин от момента на неговото раждане до смъртта му. Така, организаторите на фестивала се надяват да покрият старата римска максима за хляба и зрелищата, уточнява Любомиров.
Един от най-основни пътища в империята е минавал в непосредствена близост до Марцианопол, а за значението му говори и факта, че е бил сред наистина малкото градове в голямата Римска империя - една пет, които са имали правото да секат собствени монети.
За желаещите да се потопят в живота на римските граждани, организаторите дават и няколко препоръки - да не мислите за облеклото, защото на влизане всеки ще получи римска "тога", да поканят приятели и да си носят нещо за снимане.
Два са начините да стигнете до Девня, за да се включите в "Марцианопол - животът в древния град" - с личен автомобил и с автобус №14, който пътува между Варна и Девня и спира пред Музея на мозайките. От там до някогашния амфитеатър са няколкостотин метра. И забравяйте, че и днес от недрата на Марцианопол продължават да излизат богатства, които да надграждат знанията ни за античния град.

Цялото интервю с Любомир Любомиров може да чуете в звуковия файл.


Вижте и видеоклипа, с който организаторите ви канят да се завърнете в древния Марцианопол.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35

Мира Стефанова: Стоп на ранните ромски бракове!

Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е   по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...

публикувано на 08.04.25 в 09:42

Лесна работа: Бъдете здрави!

В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..

публикувано на 07.04.25 в 18:05

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55