Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завръщане в Марцианопол или как да продадете тъщата по римски образец

| обновено на 12.06.21 в 07:46

Гладиаторски битки, демонстрации на оръжия, автентични ритуали и занаяти пренасят участниците хилядолетия назад във времето.
Всичко това, заедно с езическите ритуали, ястията от римската кухня, пазарът на роби, на който може да се опитате да продаде мъжа си, жена си или тъщата си съгласно разпоредбите на римското право, ще е част от петото издание на "Марцианопол - животът в древния град".
Фестивалът, който пресъздава животът в един от 20-те най-големи римски града преди 17-18 века, дал на света едно от най-големите съкровища от сребърни монети, намерени на едно място - повече от 100 хиляди, и дори за кратко превърнал се в столица на Римската империя и иззел ролята на центъра на света на Древния свят, ще е тази събота и неделя сред руините на антични амфитеатър в близост до Музея на мозайките в Девня.
И двата дни - на 12 и 13 юни, входът е свободен, разказва за Радио Варна един от организаторите - Любомир Любомиров.
Сред изненадите тази година са ястия от походната легионерска кухня с рецептите по стари технологии, приговени от шеф Филип Спасов. За първи път ще бъде представен и животът на един римски гражданин от момента на неговото раждане до смъртта му. Така, организаторите на фестивала се надяват да покрият старата римска максима за хляба и зрелищата, уточнява Любомиров.
Един от най-основни пътища в империята е минавал в непосредствена близост до Марцианопол, а за значението му говори и факта, че е бил сред наистина малкото градове в голямата Римска империя - една пет, които са имали правото да секат собствени монети.
За желаещите да се потопят в живота на римските граждани, организаторите дават и няколко препоръки - да не мислите за облеклото, защото на влизане всеки ще получи римска "тога", да поканят приятели и да си носят нещо за снимане.
Два са начините да стигнете до Девня, за да се включите в "Марцианопол - животът в древния град" - с личен автомобил и с автобус №14, който пътува между Варна и Девня и спира пред Музея на мозайките. От там до някогашния амфитеатър са няколкостотин метра. И забравяйте, че и днес от недрата на Марцианопол продължават да излизат богатства, които да надграждат знанията ни за античния град.

Цялото интервю с Любомир Любомиров може да чуете в звуковия файл.


Вижте и видеоклипа, с който организаторите ви канят да се завърнете в древния Марцианопол.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен коледен базар във Варна (програма)

Поп, рок и джаз, реге, диско хитове и богат репертоар от любими коледни песни – всеки ден до 29 декември (неделя) музикалната програма на коледния базар до Общината ще радва посетителите с разнообразни изпълнения на музиканти от различни формации и възрасти. Събраните средства ще бъдат за изграждането на зала за арт и трудотерапия за Комплекса за..

публикувано на 17.12.24 в 15:36

Благотворителен базар и представяне на книгата "Приятелите на Рали" в Музея за нова история на Варна

Музеят за нова история на Варна и Центърът за специална образователна подкрепа – Варна се присъединяват към каузата "Приятелите на Рали"  на 19 декември, четвъртък, в сградата на Музея за нова история на Варна с благотворителен базар, интересни творчески занимания и представяне на книга. От 10 до 17 часа Центърът за специална образователна..

публикувано на 17.12.24 в 15:12

Православната църква почита свети пророк Данаил

Православната ни църква почита свети пророк Данаил (Даниил) - един от четиримата големи библейски пророци от Стария Завет. Името Данаил идва от иврит и в превод означава "Бог е моят съдия". Старозаветният пророк се е прочул със своята дарба да тълкува правилно сънища. Християните почитат Данаил, защото от неговите пророчества прозират бъдни думи за..

публикувано на 17.12.24 в 08:40

Шопската салата е в топ 5 на най-добрите салати в света

Българската шопска салата е на 4-то място в класацията на най-добрите салати в света за 2024 година в класацията на престижното световно онлайн издание TasteAtlas. Един от символите на българската кухня получава оценка от 4.4 точки от възможни 5. В публикацията се отбелязва, че шопската салата е традиционно българско ястие, което може да се намери..

публикувано на 17.12.24 в 07:10

Да помогнем на Дима да оздравее

Често в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..

публикувано на 16.12.24 в 17:05

Варненката Люба Чавдарова отпразнува 100-годишен юбилей

100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..

публикувано на 16.12.24 в 16:06

Лесна работа: Нещата дотук

Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата. Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме..

публикувано на 16.12.24 в 15:14