Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: „Пълководец в автобуса. Как пред очите ми се роди бъдеще“

Снимка: Pixabay

Здравейте! Днес се случи нещо вдъхновяващо! Оказах се в един автобус с приятна младежка компания. Спътниците ми толкова шумно и открито споделяха детайли от дневния си житейски ред, че до края на пътуването вече ги чувствах близки: нещо като едночасови роднини, които на семейна вечеря сверяват картата на световните пътища, преди да направят важен избор.

С интерес изслушах имената на работодателите им и сега съм брилянтно осведомена къде работата е повече, а парите са по-малко.

Преди да актуализират знанията ми за деловия свят, младежите ме грабнаха с ударно начало. Единият сподели как през последните шест месеца усърдно гледа анимационен сериал. Беше си направил труда да изчисли по колко минути на ден се намира в нета, пред сериала. Сметките сочеха, че е изкарал 864 часа, гледайки въпросната анимация, което означавало 36 дни неотлъчно пред екран. Без нито секунда прекъсване... После преминаха към публичното обсъждане на работодателите. По всичко личеше, че разговорът върви към тъжен финал, в стил: „Това е положението. Докато нямаме избор, ще се примиряваме с наличностите“...

Тогава единият младеж бодро съобщи: „Стига, момчета, така не може! Вземете се в ръце!“

Беше като пълководец, застанал пред унилата си армия, уверено размахал знамето на победата. Всички утихнаха. Аз затаих дъх. Мисля, че дълбоко в себе си, несъзнателно се бях молила да се стигне точно до това... Да се появи спасение за тези млади хора – търсещи и, може би, малко объркани от хаоса и динамиката на света, който обитаваме... и предложението за спасение да дойде от тях самите. Ясно е, че можеха да изслушат всички отговори, но биха чули един-единствен.

Гледах с възхищение решителния пълководец, който започна така: „Достатъчна е една идея и всичко ще си дойде на мястото! Една идея, разбирате ли?“

В този миг имах чувството, че вечерята ми с едночасовите роднини от информационно-подкрепящо събитие изведнъж прерастна в невероятно тържество. Сякаш тесният и задушаващ хоризонт се разтвори и заваляха възможности. Всичко изглеждаше по-ясно, светло и правилно.

„Една идея!“- каза пълководецът и припомни на момчето с анимациите как мечтаело да има автосервиз. После изброи списък с мечтите на всеки присъстващ и допълни, че анимационните филми са нещо чудесно, но не е нужно приятелите му да пропиляват живота си, взрени в някакъв екран! Каза им още, че не им трябват хиляди нечувани, невиждани и гениални идеи, трябва им онази - единствена, собствената. И те му повярваха.

Разказвам тази история, защото видях как моите спътници слязоха от автобуса по-уверени, с изправени рамене, с излъчване на хора, които знаят отговора!

Щастлива съм за тези млади хора, защото само с няколко думи техният пълководец им припомни мечтите и смисъла, вдигна погледа им и запали искри в него.

Пред очите ми се роди бъдеще! Няма по-вдъхновяващи мигове от тези. Защото, да!, не ни трябват хиляди идеи. Достатъчна е една-единствена - нашата собствена идея. Тази, която с лекота да очертае пътя и да го осветява, когато слънцето се крие зад облаците!

Аз съм Даниела Иванова и ви желая бъдеще и решителност, а за всички млади хора, които сега търсят посоката: сигурна съм, сърцето ще ви я покаже и тя ще е правилна и успешна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30