Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемствеността между поколенията художници - акцент в проекта "Портрет на Варна в сто живописни платна"

3
"Последният талян" на Георги Кенаров в проекта "Портрет на Варна в 100 живописни платна"
Снимка: @art.markoni

До 13 юли галерия "Арт Маркони" във Варна предлага на публиката възможност да видят един пъстър и необикновен проект - огромен и многолик портрет на морската столица от 100 картини живопис от 40 автори от различни поколения.
Един от идейните акценти в този "Портрет на Варна в сто живописни платна" е приемствеността,  постигната от една страна с участието на няколко семейства художници, а от друга - с участието на бивши и настоящи преподаватели и възпитаници на двете училища по изкуствата във Варна - НУИ ”Добри Христов” и СУХНИ "Константин Преславски". В тази втора линия на приемственост се откроява присъствието на Георги Кенаров - един от най-младите варненски графици и преподавател в Националното училище по изкуствата, заедно с четири негови ученички - Стела Николова, Неда Доганова, Александра Попова и Деница Милен Маринова от 10 "в" клас. 
"Имах известни резерви, но когато се върнах в училище след срещата с Ваня Маркова, точно тези четири момичета изведнъж се появиха и веднага приеха предизвикателството. Те имат хъс за работа и не се притесняват от това творбите им да бъдат представени заедно с големи варненски автори даже мисля, че се притесняваха по-малко от мен" - споделя художникът. - "Децата нямаха готовност, но поставихме задачата и те работиха изключително сериозно и я изпълниха отлично. Някои от техните картини вече имат нови собственици, което е чудесно начало за тях показва, че нашата идея за приемствеността в изкуството е осъществена. Даваме им добър старт и оттук нататък всичко зависи от тях."
За своите лични търсения Георги Кенаров споделя, че дълго време е работил по свой проект "Портрет на Варна" и дълго е търсил нов обект, който да е натоварен със символика за нашия град, да е благосатен в живописно отношение и да е интересен за публиката. "В един момент обаче се сетих за едно място, което има магично значение за Варна - последният талян в района на Траката и реших, че трябва да го нарисувам. Това е нещо, което вече почти не може да се види, в същото време, тъй като отива много, много навътре в морето, има интересна перспектива, всеки зрител може да си фантазира какво се случва някъде там, далече навътре в морето... Притеснявах се как триптихът ще се впише в общия проект, но Ваня Маркова ме окуражи,че всъщност той ще успокои общата пъстрота и експресия и точно така стана - когато ги видях в голямата мозайка и аз се почувствах успокоен... Харесвам много Варна, опитвал съм се да живея на други места, но това да не виждаш морето, да не чуваш чайките дни и месеци... не е за мен! И това не е артистична поза, всеки който обича Варна ще ме разбере.“
Георги КенаровГеорги Кенаров е представител на най-младото поколение графици във Варна, възпитаник на НУИ „Добри Христов"- Варна и Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" със специалност "Графика" при проф. Христо Цацинов. Участва в сборни и тематични изложби в България и Румъния, както и в няколко издания на Международното биенале на графиката във Варна. Миналата година подреди и първата си самостоятелна изложба в родния град. Преподава "Графика" в НУИ "Д. Христов". Председател е на Сдружението на варненските художници.
Цялото интервю на Валерия Василева с Георги Кенаров за работата по проекта, обучението на младите художници и приема в НУИ "Добри Христов" можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45