Известният юрист и вицепрезидент на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър” Яни Янев е сред първите младежи, които в началото на 80-те години с китари и с песента на „Юрая Хийп” започват да посрещат юли на брега в морската ни столица. Близо четири десетилетия по-късно, по негова идея, някогашните състуденти се събират отново и решават, че на Варна като мястото, където възниква Джулая като социален феномен, й прилича да има един ненатрапчив, но знаков паметник на свободния дух, посветен на July Morning. Желанието им е да го проектират и издигнат със собствени средства, а варненската общественост демократично, с гласуване, да определи къде да бъде поставен. Скулптурът, професор Николай Нинов, вече работи по макета на паметника и макар проектът да е в начална фаза, още през следващото лято би могъл да заеме мястото си някъде край морето, обърнат към изгрева. За Джулая, за Варна и за свободата на човешкия дух с Яни Янев разговаря Валерия Василева.
Един паметник July Morning, като символ на свободния дух във Варна може ли да даде на хората усещането за нещо такова? Паметник означава, че носи някаква памет, а традицията на July Morning си е жива, даже бих казала все още млада, 35-40 годишна е.
Разбира се. Аз се радвам, че традицията е заразна. Наскоро, след като излезе идеята, че 1 юли може да бъде Ден на свободния дух, Русе се кръстиха, че са град на свободния дух. Няма лошо. Всеки може да си сложи заглавия, каквито иска, стига в съдържанието да го има. Но ето на, традицията от Каварна, която започна през 2004 - 2005 година да се правят там тържествата за July Morning, успешно се наложи в Тутракан. Преди няколко години, незнам дали знаете, българи се организираха и заразиха унгарците с това, като посрещнаха July Morning на езерото Балатон. От няколко години също така, български музикални групи отиват на гръцките острови и там посрещат July Morning. Ето, че това става едно интересно преживяване, което всеки търси и красивите места, и поводът.
Това ли е смисълът на този свободен дух, да го носиш навсякъде със себе си?
Точно така. Но, аз пак казвам, че за Варна има един по-особен смисъл. Моето твърдение, че Варна е първо мястото, където това се институционализира като масово честване, за разлика от всяко индивидуално посрещане, имаше израз на един колективен дух. Един колективен дух, който изрзяваше чувството на свобода и на желанието за повече свобода. Затова си мисля, че точно това събитие би могло да има един символ, който да го обозначава. По мои сметки догодина се навършват 40 години от тази паметна дата, когато бе посрещнато утрото на 1 юли масово във Варна. Затова с приятели решихме да предложим тази възможност за нашия град.
Има много позитивна енергия в тази идея. Всички експонати на открито в града, които се появиха напоследък, носят този заряд. Защо да нямаме и един млад човек, който гледа с едно спокойствие и радост, например.
Аз приветствам тази идея на Община Варна през последните няколко години да насища със символни склуптури, статуи града ни. Това е много хубаво, защото Варна става по-жива и по-колоритна като град. Създава истории. Тя трябва да бъде демонстриране не само с археологическите си забележителности, а и чрез личностите. Те са били и човешки истории, затова бихме искали да предложим идеята за един младеж, който да има и да носи този свободен дух, дали ще е някъде сред плажа и морето или в Морската градина. Много бих се радвал да срещнем разбиране за жив паметник в сърцето на Варна, който да носи посланието, че градът ни притежава този свободен дух и го е доказал в годините.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..