Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татяна Колева: Ударните инструменти са новият цвят на съвременната класическа музика

| обновено на 08.07.21 в 11:05
Татяна Колева
Снимка: www.tatianakoleva.com

Специален гост на Международния музикален фестивал "Варненско лято" през тази година е Татяна Колева. Тя посвещава професионалния си живот на ударните инструменти и постига световна кариера на виртуозен, многостранно развит и иновативен артист - изпълнител на маримба и перкусии. Татяна Колева е родена във Варна, но в момента живее в Холандия, където съчетава интензивния си концертен график с преподавателска работа в Консерваторията в Грьонинген. Тя е основател и артистичен директор на спечелилата множество награди формация "Youth Percussion Pool" – образователна и изпълнителска платформа за млади професионалисти, както и на международния фестивал “Amsterdam Marimba Weekend". Освен като изпълнител на класическа и съвременна музика тя е ангажирана и в “cross-over” проекти с импровизация, джаз, рок, филмова и сценична музика. В последните две години Татяна е във вихъра на ново приключение с нейната Младежка Перкусионна Формация. Още за себе си и за музиката Татяна Колева разказва пред Светлана Вълкова.

Татяна КолеваФиеста ли е животът Ви, откакто сте активен музикант?

Бих го нарекла един безкраен празник. Да, фиеста е. Идва със своите предизвикателства, но ако не обичаш това, което правиш, ако не е вълнението, страстта, няма смисъл да го започваме.

Каква беше за Вас пандемичната година?

За всички колеги беше едно огромно приключение. Не само всички въпроси, които ние бяхме накарани да си зададем, но и отговорите е много трудно да се намерят. Затова мисля, че това е предизвикателна година. Аз и всички мои колеги преминахме през много трудни моменти. Всички знаем как с първия ден на локдауна навсякъде по света много събития паднаха. Аз бях в Холандия и фестивалът, в който участвах, започна сутринта и спря следобед с всички последствия - и материални, и емоционални. Годината беше трудна, но аз в един момент се опитаха да видя и добрите страни, както винаги се получава. Музиката се оказа спасението.

Какви хубави неща Ви се случиха от 2017-а, когато издадохте новия си диск?

Много хубави неща. Този диск беше началото на нов период, защото е сборник от пиеси, който се нарича „Песни за маримба”. Моя специалност е маримбата. Тя е голямата сестра на ксилофона и на практика е един от най-древните ударни инструменти. Това е дървена клавиатура с магически звук. Хората се изразяват с глас, с ритъм и с различни дървени пластинки, които започват да образуват мелодия и ритъм. Ударните инструменти са новият цвят на съвременната класическа музика. Те са гласът на новото време.

Увеличи се колекцията от специално написани пиеси за мен и вече са над 100. Това е магия - да работиш с композитор, който пише специално за теб. В същото време в диска има и много импровизация. Някои от пиесите са написани от джаз музиканти, където има място за собствен почерк. Така се появи нещо насочено към моя стил. За първи път записах нещо различно там, моя лична пиеса.

Продължих да работя с моята младежка перкусионна формация. Тя се роди преди 10 години във Варна с идеята да привлечем млади обещаващи артисти, които, докато още учат, да намерят своя собствен почерк и да се изявят, да се ориентират в света с нечия помощ. Опитваме се да привличаме таланти, които преминават през тази формация. Тя вече има ядро. Това са хора, които имат нюх към новото, към експеримента и влизат в този колектив със своята идентичност.

Винаги ли сте на такава висока скорост?

Сега ще си позволя почивка и от август започваме пак. По време на пандемията се роди програмата „Как да свирим на кактус”. Публиката е включена и свири с нас. "Ла фиеста" продължава в Холандия и участваме в биенале на фламенко. В момента записвам материала за нов албум и в аудио и във видео формат. Той ще бъде готов през декември. Продължавам преподавателската си дейност в Грьонинген. Светът е пълен с приключения. Не е само весело и безгрижно. Всеки музикант е и предприемач и търси нови полета за изява. Имам нов проект с орган, който записахме, нов албум и имаме ново турне с него.

Кажете още за тези кактуси, че се заинтригувах...

Джон Кейдж разбива всички табута през миналия век и отваря пътищата за нова концептуална музика. Калина Владовска у дома се опита да произведе звук от кактус, по-точно от бодлите. Това зависи от кактуса и колко големи са бодлите. Ти не си сигурен кое как ще реагира. Ние ги озвучаваме с контактни микрофони. Корпусът на това растение работи като звукова кутия, като резонатор.

От всичко ли може да се извади звук?

От суха шума, до зеле, салата... Въпросът е как ще се включи в цялостната програма и концепция. Китайско-американският композитор Тан Дун например е написал концерт за вода с различни ефекти. Когато фантазията е отворена и има интерес, желание за приключение, обединено в музикална мисъл, може да стане много интересно. Не е самоцелно да се правят звуци.

Цялото интервю можете да чуете тук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Намибия - земя, недокосната от човечеството

Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният..

публикувано на 29.11.24 в 07:30

Björn Johansson (ARCTIS): Ако музиката е страстта ви, последвайте я без да се занимавате с нищо друго

Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. На 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде специално интервю за..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Виолета Тончева след фестивала "Interferences": Впечатлени сме от високата театрална култура на румънската публика

Варненският драматичен театър взе участие в Деветото издание на Международния театрален фестивал "Interferences" в Клуж-Напока в Румъния. Във форума се включиха членове на Съюза на театрите от Европа, а варненските актьори се представиха със спектакъла "Както ви харесва" на Шекспир, в режисура на Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа...

публикувано на 27.11.24 в 08:45

Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES): Изследваме празнотата

Интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES) В средата на 2024 година шведските прогресари EVERGREY издадоха изследванията си върху празнотата под формата на албума „Theories of Emptiness“. На 29 ноември бандата ще го представи и на българските си фенове, с подкрепата на алтернативната метъл банда KLORG и швейцарската..

публикувано на 27.11.24 в 07:25

Експерт: Фалшивите сайтове-двойници за онлайн пазаруване са с правописни грешки в името

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Това каза  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Занимава се също с експертизи по компютърна криминалистика към Съда и..

публикувано на 26.11.24 в 09:30
Даниел Стефанов

Политологът Даниел Стефанов: Всеки опит на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да правят мнозинство с други партии поотделно е игра

Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..

публикувано на 26.11.24 в 08:25

"Изобилие" - празнична изложба живопис и пластика

По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..

публикувано на 25.11.24 в 08:20