В началото на месеца стартира първата голяма общоевропейска инициатива, която има за цел заедно да спрем пластмасовото замърсяване. В България това ще се случи със закъснение, защото все още предстои МОСВ да представи финален вариант на Наредбата за въвеждане на мерките, както и да има обществено обсъждане, коментира Данита Заричина от Сдружение „За земята”:
"Както често се случва, новото законодателство вероятно ще излезе през август и като граждани ще имаме ограничено време да коментираме. Все още няма и информационна кампания от страна на държавата".
Общоевропейските мерки срещу замърсяването с пластмаса няма да решат проблема изцяло, смята още Заричина. Причината е, че редица често срещани еднократни продукти от пластмаса не попадат под забраната — в това число и самите пластмасови торбички. Друг пример са пластмасовите чаши, “картонената” посуда, която всъщност съдържа тънък слой полипропилен и е негодна за рециклиране. Остават и бутилките и кутиите. Затова е особено важно мерките на национално ниво да не приключват с тази инициатива, а да я използват за основа, върху която се надгражда.
Всеки четвърти варненец използва мнгократна чанта за пазаруване, показва анализ на Института за финансови проучвания и иновации. Доказа го и кампанията „Ела с торба! Вземи още една“, която се проведе на пазарите във Варна. Координатор на кампанията е Свилена Велчева от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие.
В Европа голяма част от пластмасовите отпадъци (около 25%) попада на сметища, друга част се изгаря за извличането на енергия и горива. Производството и изгарянето на пластмаса е генерирало през 2019 г. 850 млн. тона парникови газове по света. Тези емисии могат да нараснат до 2,8 млрд. тона през 2050 г., показват научни модели. Поне част от емисиите биха могли да бъдат избегнати, ако се засили рециклирането. Съгласно Европейския зелен пакт 55% от пластмасовите опаковки в ЕС трябва да се рециклират до 2030 г.Чуйте повече в прикачения звуков файл:
В първите дни на септември Шабла отново се превръща в събирателен център за красиви арт модели хвърчила, а акцентът освен върху птиците този път е поставен и върху природните елементи вятър и вода, които са естествените им местообитания и които правят неповторим облика на Крайморска Добруджа. Фестивалът на хвърчилата в Шабла събира за 14-ти път..
Поради повреда на напорен водопровод от 7 часа тази сутрин до около 7 часа в неделя, 7-ми септември са абонатите от местностите Добрева чешма, Телевизионна кула, Лозите, Черноморска панорама (Перчемлията), Розмарин и местност Пчелина, съобщава ВиК-Варна на интернет страницата си. От аварията са засегнати и селата Каменар и Куманово, както и част от..
На 7 септември (неделя) Варна ще бъде домакин на автомобилното шоу „Супер Рали Варна 2025“, което налага временна организация на движението в града. От 07:00 до 17:00 ч. ще бъде преустановено преминаването на автомобили по бул. „Васил Левски“ в отсечката от кръстовището с бул. „Осми Приморски полк“ до кръстовището с бул. „Княз Борис I“. Ограничението..
На днешната дата, през 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България, противно на решенията на Великите сили на Берлинския конгрес, проведен през 1878 година. До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голямо Конаре и други..
Днес ще слънчево с временни увеличения на облачността, по-значителни преди обед по Черноморието. Ще духа слаб, по Черноморието до умерен североизточен вятър, следобед по крайбрежието подсилен от бриза. Максимални температури между 28° и 33°, по Черноморието от 26° до 29°, за Варна около 28°. Вълнение на морето 3, следобед по южното крайбрежие..
Близо седмица боклукът на улица "Албатрос" в кв. “Виница”не е събиран. Обадихме се и на почистваща фирма и в Общината, но резултат нямаше. Това разказва Стефка Димитрова, която живее в района. За проблема е уведомен и зам.-кметът Илия Коев, но едва след втория сигнал и четири дни по-късно боклукът е изчистен. По думите на Стефка Димитрова много..
По повод празничното шествие на 6 септември, когато отбелязваме 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия, за около 20 минути ще бъде променена организацията на движението в центъра на града. От 10:20 до 10:40 ч. ще бъде затворено дясното платно на бул. „Мария Луиза“ в посока към бул. „Осми Приморски полк“ – в участъка от..