България е една от малкото страни в света, които имат отряд за пещерно спасяване. Години наред организацията няма нито сграда, нито бюджет. В началото на тази година пещерните спасители получават помещение до Пещерния дом край Карлуково. И започват неговото обновяване. Правят го само и единствено със собствени средства. Работата обаче върви бавно. За това в момента има организирана кампания за набиране на средства за превръщането на базата в модерен спасителен и обучителен център.
В България пещерните спасители са около 80 души. Варненецът Даниел Димитров е един от тях. Запалва се още в гимназията.
"И общо взето от 2011 година се занимавам с пещери. Като съм имал периоди, в които не съм бил чак толкова активен, но към момента смятам, че съм един от по-активните."
Интересен факт от биографията на Даниел Димитров е, че той е единствения лекар сред пещерните спасители в Североизточна България.
"При всички положения помага, защото подготовката, която дава една такава школа, има много приложения в тази спасителна дейност. Макар че тук спецификата е толкова голяма, че каквато и друга подготовка, дори и планинското спасяване, не може да се приложи напълно под земята. Има строго специфични аспекти - тясно, мокро, влажно, тъмно. Много малко е проучена областта на медицинското управление на травми в такива условия."Основната цел пред пещерните спасители в момента е ремонта и окомплектоването на спасителния център.
"Липса екипировка, липсва материалната база, където да се помещава пещерното спасяване. Където да се обучават кадрите."
Има и други проблеми, споделя Даниел Димитров. Повече чуйте в звуковия файл.
Автомобил, спрял до знак "Stop" на паркинга пред сградата на Регионалната здравна инспекция, възпрепятства преминаването на линейки към Спешна помощ, видя репортер на Радио Варна. Подаден е сигнал до органите на реда, неправилно паркираната кола ще бъде репатрирана.
С пресъздаване на народния обичай и тази година в Каварна беше отбелязан Бабинден. Новосъздадената фолклорна група "Шевица" изпълни ритуала по измиване на ръцете на акушерката Иванка Бабадалева. Певческа фолклорна група "Жарава" и акордеонистът Христо Маринов се включиха със свои изпълнения в празника. Акушерката Светлана Емилова и нейните колежки..
Цената остава 15 лева за възрастни, но учащите и пенсионерите ще плащат с левче повече спрямо предходната година, по 7 лева. Безплатно остава посещението за деца под 4 години и за хората с увреждания. За малките посетители от 4 до 7 години ще се плаща по 3 лева вход. Семейният пакет (родители с деца до 18 год.) е без промяна – 30,00 лв. Зимното..
108 бебета, от които четири двойки близнаци, са се родили от началото на годината в Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение "Проф. д-р Димитър Стаматов" във Варна. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" главната акушерка в лечебното заведение Светлана Радева. Отбелязваме Бабинден по стар стил 21..
На 21 януари по стар стил отбелязваме празника на родилната помощ, който е по-известен като Бабинден. На този ден изказваме благодарност на лекарите и акушерите, които посрещат в ръцете си новия живот, а също и на бабите и възрастните жени, които са помагали на родилките. Празникът е обявен официално за "Ден на родилната помощ” през 1951..
Януари. И отново нещата се повтарят. Политици се надлъгват, цени се покачват, любители на конспиративни теории плашат с апокалипсис. Вселената продължава да е все така озадачаваща. Дъглас Адамс би казал, че гигантският суперкомпютър „Дълбока мисъл“ още не е дал отговор на основния въпрос за живота, вселената и всичко останало. Ако не броим още..
Благодарение на съвместните усилия и неуморните грижи на служители на приюта, доброволци и Община Варна, новата година в Приюта за безстопанствени кучета в с. Каменар започна с чудесни събития. Дълго чаканият през годините ремонт на халетата вече е факт и днес всички помещения са напълно затворени, а кученцата прекарват зимните дни на топло. Кампанията..