Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Ставров: Добри примери има много, но не чуваме за тях

Теодор Ставров е млад мъж, който не е безразличен към това, което се случва около него. По време на пандемията много от нас изпитаха остра липса на позитивизъм и добри новини, а животът не е спирал да ни ги дава. Теодор решава, че е време да се говори повече за добрите примери в България и от света, защото ги има, много са, но и много често не научаваме за тях. И точно така случайно, по време на репортажа за един пример за добрина "От хора за хора", екипът на Радио Варна научи за инициативата на Теодор Ставров. С него ни среща Мариела Димитрова:

Започнах, когато бях пренаситен от негативна енергия по медии и телевизии. Имах нужда да създам канал за позитивна информация, за позитивни новини и го направих чрез групата „Добрите примери” като начало преди две години.

Вие ли я създадохте?

Аз я създадох, движа, организирам всичко сам. Първата ми кампания „Хапка надежда” беше, може би, най-тежката. Национална кампания, която беше реализирана вече в много градове, в София, Пловдив, Бургас, но не виждах за Варна. Реших да се поинтересувам и се оказа, че във Варна няма все още организатор. Реших аз да поема щафетата за Варна, станах организатор и започнахме да осигуряваме храна и подкрепа за медиците на първа линия по време на пандемията. Появи се и едно заведение, което искаше да помогне и за Добрич, понеже аз съм от Добрич, и си казах „ОК”. Аз се захванах за Варна, но в крайна сметка има човек, който иска да помогне за Добрич. Просто запалих колата, отидох и направих едно-две хранения и там.

Имате ли вече прокарани трайно работещи пътечки?

Има изградени трайно хора и дарители, които са готови да ме подкрепят в зависимост от това какво ще подема. Все пак аз работя нещо съвсем различно?

Какво?

Координатор проекти в компютърна компания. Имам екип и с работно време от 9-т до 6-ст всеки ден.

Имате ли нови идеи как да продължите или целта ви е повече да има устойчивост?

Целта ми е да покажем добрите примери и да заразяваме все повече хора. Аз вярвам и от първо лице мога да кажа, че доброто е заразно. Когато аз си направих една група „Добрите примери” изобщо не съм предполагал, че ще стигна дотук, да бъда толкова активен, да се занимавам с кампании, да организирам някакви неща.

И да давате интервюта...

Да давам интервюта (смее се), но е много заразно. Всъщност това, което стартирах с добрите примери за хората и за обществото беше да им давам „Сертификат за признателност”. Аз издирвам добри примери – хора, които правят добро, свързвам се с тях и им издавам един уникален „Сертификат за признателност”, който им го връчвам като жест от моята платформа. И всъщност емоцията, която започнах да получавам отсреща с тези хора, когато им дам тази хартийка като видя как тя значи нещо за тях, дори и да е една хартийка, тя означава някакво признание за тях и доброто им дело. Това ме зарази да продължавам да правя добро за хората и да правя все по-големи и големи неща.

Вие за какво сте благодарен?

Ако говорим за какво съм благодарен покрай тази платформа и тази идея – благодарен съм, че много ми промени всъщност живота и мен самия. Започнах да гледам с много по-различно око на живота, под различен ъгъл. Видях, че има адски много добри хора, просто те са някъде там по ъгълчетата и чакат някой катализатор като мен да ги сръчка и от „добри хора” да се превърнат в „добри дейни хора”. За две години се сблъсках с много добри дейни хора, които правят уникални неща, супер талантливи, които си струва да познаваш и да покажеш.

Последният добър пример, който ви впечатли, трогна?

Те са вече много, за година и нещо съм раздал близо 50-т сертификата. Но последният сертификат, който връчих беше на едно момче от Добрич на 15-т години, който е най-младият в България майстор-шахматист и го подготвят да ни представя на световното първенство. Той се казва Момчил Петков и сам по себе си е добър пример с това, която прави, той е на 15-т и от 10-т години се занимава с шах.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00