Цветан Момчилов е повече от музикант. Той е от хората, които успоредно се занимават с безброй дейности, но успяват да разпределят времето и енергията си между тях така, че всички да се движат в график. Освен пианист и валдхорнист, Цветан е още композитор, студиен музикант, преподавател, част от варненската група JazzProfilactika, колаборира с различни артисти в редица аудио-визуални проекти, а в последно време се е отдал на електронната музика - след дебютния му сингъл "Story", през есента се очаква да излезе и първият му мини албум с авторски композиции под артистичния псевдоним Chillov.
Освен на авторската музика, Цветан Момчилов е посветил последните месеци и на ремиксаторска дейност. Най-новият му ремикс върху песента "Parimame" на ганайския изпълнител Ayuune Sule ще излезе през август.
Запознах се с този интересен артист от Африка в един варненски клуб. След концерта си купих негов компактдиск, а от музиката, включена в него, изрязах различни откъси, върху които построих този ремикс. Това е първата ми преработка на парче от Африка, но няма да е последната, тъй като от холандския лейбъл, издаващ Sule, ми изпратиха още четири заглавия от каталога си и съвсем скоро ще започна работа върху едно от тях.
Наскоро участието на Цветан Момчилов в конкурса Can You Mix Folk & Vibes го отвежда до една сцена с норвежкия диджей, който живее в Нидерландия, Robert Nickson (Робърт Никсън). Това се случи на 25 юни в Морската градина във Варна, а събитието беше организирано по повод 20-ата годишнина от побратимяването на българския град и нидерландския Дордрехт.
Целият конкурс беше безкрайно вълнуващо изживяване за мен. Участвах с ремикс върху песента "Излел е Дельо хайдутин" и в крайна сметка спечелих конкурса. За мен беше изключително полезно да поговоря с артист от величината на Робърт Никсън. Той е много земен човек и отговори на всички мои въпроси, а те не бяха никак малко. А самият концерт ще остане в спомените ми със саундсистемата, която пристигна от София специално за събитието - никога не бях чувал собствената си музика през толкова качествена система, а когато говорим за електронен звук, това е много важно.
Но освен музикант, изпълнител и продуцент, Цветан Момчилов е и преподавател по валдхорна в Националното училище по изкуствата "Добри Христов". А преди няколко години създава училището за музикално продуциране Omni's Cool.
Това е училище, в което обучението е насочено към работа със съвременния музикален софтуер и развиване въображението на учениците. Разбира се, включени са и уроци по пиано и солфеж, които са основата на музиката. А от няколко месеца е активна и онлайн платформатаза музикално обучение omnis.cool, където всеки безплатно може да развива музикалните си способности.
Цветан Момчилов е завършил националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна и националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София. Свирил е в Софийската филхармония, с оркестъра на Българското национално радио, Националната опера, Русенската опера, Варненската опера, Сaмървил Оркестра (САЩ). Международната му кариера включва изяви в САЩ, Италия, Испания, Германия, Швейцария, Сърбия.
През 2020 г. е номиниран за награда "Икар" от Съюза на артистите в България.
Целия разговор на Добо Мързов с Цветан Момчилов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..