Как йога разглежда човека - отделя ли физическата от емоционалната и духовната ни страна, с този въпрос започва разговорът на Валерия Василева с Искра Алексиева, сертифициран преподавател по йога от Българската федерация по йога и НСА "Васил Левски".
"Да започнем оттам, че коренът на думата "йога" означава "единство. Йога разглежда човека като една единица, между физическо, ментално, емоционално, психическо и духовно състояние, които през целия ден се сменят. През тези състояния ние преминаваме и на база на това би следвало да сме в баланс. Баланса се постига чрез физически упражнения, дихателни техники, от там навлизаме към медитацията. Три са ключовите думи: самодисциплина, която води до сепознание, а чрез себезнанието ние достигаме до себеотдаване".
Всичко това се случва благодарение на ума, в които се зараждат мислите, мислите се претворяват в емоции, и така ни водят в определена посока. Когато дойде емоция на радост, тялото става много енергично,Когато човек е жизнен и радостен, обикновено отваряме гръдния кош, раменете са назад и вървим сякаш в полет. И обратно, тук е важно самонаблюдението, когато човек е тъжен и нещо се случва отвътре, тогава автоматично затваряме раменете, отпускаме брадичката, т.е. затваряме сърдечната област, там където е любовта.
Тялото е физическият израз на всяка една неизречена емоция. Гняв , завист, ревност – това е онази наша тъмна страна, която бе следвало да подхождаме с разбиране и приемане.
Целта на йога практиките е да обърнем цялото си внимание към нас, чрез самодисциплина , която води до себепознание, да знаем във всеки един момент как се чувстваме, от там идва себеотдаването.
Трябва ли да бъде трудно, когато говорим за физическата страна на йога, да се предизвикваме с трудни пози?
Самата дума асана означава „без усилна поза”, разбира се за да се достигнат някакви резултати на физическо ниво е нужно да преминем малко зад ръба на болката, но не на всяка цена.
Не е нужно да стоим на стойка на глава за да получим разбиране за себе си. Разбира се това е една прекрасна асана, но има и доста по-леки и приятни движения като Паванмуктасана от антиревматичната серия. Със нея се преминава през всички ставни повърхности. В ставите ни се отлагат токсините, така че колкото по-раздвижени и по-гъвкави са ставите ни, толкова по-дълго ще ни служат.
Не е нужно човек да изпълнява трудни асани за да поддържа в добър тонус своето тяло. Примерно упражненията за гръбначния стълб, основните три движения са екстензия, наклон на дясно и на ляво и ротация. Три движения, които ще ни помогнат да преминем през целия ден, и съответно да поддържаме гръбнака си активен и здрав.
За да навлезе човек в медитация той трябва да остане в стабилна поза, в пълна неподвижност. Медитацията се случва за секунди. По-добре е да започнем с нашето физическо тяло, как се чувстваме в определения момент, след това идва ред на дихателните техники, успеем ли да контролираме ума, сме успeли да контролираме емоциите. А медитацията би могла да се случи дори когато наблюдаваме небето. И за части от секундата осъзнаваме, че ние не сме една единица, а всички сме едно.
Всичко, което идва от изтока е адаптирано за нас, хората на запад. Но като цяло философията на йога си остават, въпросът е до колко умът ни е отворен да поеме част от нея. На първо място човeк би следвало да започне с физически пози, които след системно, а спорадично изпълнение, ще доведат до желанието човек да се занимава с дихателни техники. От грубото към финото.
Много е модерно в момента да се практикува йога на плажа, на пясъка. За мен това не е много удачен вариант, тъй като има пози, които изискват стъпалото да е на твърда опора. Йога е едно обръщане към себе си. Ако ние отидем да посрещаме слънцето, а там има компания, която излиза от нощно заведение няма да се получи. Но за пранаяма, дихателните техники, е изключително добре да се провеждат на въздух - край морето, на планина.
Относно груповата практика, в йога залите не е препоръчително да има огледала, йога не е състезание. Останете във собственото си пространство, оставете другарчето до себе си. Това ни е излишно. Индивидуалните практики работят добре, когато са съобразени с индивидуалните нужди на човек.
Всички тръгваме да променяме хората и ситуациите, т.е. външния свят, а промяната би следвало да започне от нас.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..