Екип от IT специалисти и археолози разработва първата по рода си игра с подсилена реалност. Нарича се „Повелителят на златото“ и ще излезе до края на годината. Засега ще може да се играе само в Археологическия музей във Варна, където е най-старото обработено злато в света. Варненецът Валентин Милков е част от екипа, който работи по играта.
Играчът не само решава загадки, води битки с мамути и създания от други светове, но и се сблъсква с обществени порядки на различни цивилизации и богове. Това представлява играта „Повелителят на златото“. А този повелител е вожда Согатур, който е свързван с най-старото обработено злато в света.
"Согатур е използвал брадва за да покаже на хората как да правят обредни предмети от злато, но разгневен от тази постъпка, баща му Ладед, скрива брадвата в омагьосан лабиринт и до ден днешен Согатур си търси брадвата и играчите могат да му помогнат като я намерят."
Виртуален гид на играчите ще бъде Доби. Тя е изработена по образ и подобие на майката на Валентин Милков. Тя е починала при нещастен случай:
"Доби е дух на красива млада жена. Учила е в девическата гимназия „Мария Луиза“, в момента това е Археологическия музей във Варна. Посветила е живота си в търсене на древни улики, на съкровища като еликсира на безсмъртието. За съжаление търсенето й продължава в отвъдното след трагичен инцидент, катастрофа в близост до музея."
Първоначално „Повелителят на златото“ ще може да се играе само в Археологическия музей във Варна с добавена реалност през смартфон. Планът е следващата година тя да се играе с очила за виртуална реалност в цял свят. По играта работят археолози, IT и 3D специалисти, както и Красимир Воденичаров, който е бил в екип на филм спечелил Оскар за визуални ефекти:
"В цял свят съществува сериозна липса на ангажираност от страна на тийнейджърите към музеите. Затова една от основните ни цели е да привлечем тийнейджърите като превърнем музеите в привлекателни и грандиозни места за развлечение и знание. Ние ще създаваме приключения, както за деца, така и за възрастни."
Варна е само първата спирка на тази игра. Към нея вече има проявен интерес от Саудитска Арабия, но потребителите ще са тези, които ще определят следващата дестинация, допълни Валентин Милков.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..